Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
4 marca 2015
W niedzielę, 1 marca 2015 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu działań drugiej wojny światowej, walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
Pod nazwą „Żołnierze Wyklęci” kryje się wiele tysięcy osób zrzeszonych w różnych organizacjach m.in. Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, czy Wolność i Niezawisłość. Lokalne uroczystości przybrały charakter patriotyczny i kościelny.

Pamięć bohaterów uczczono pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej, przed którym mieszkańcy Łowicza, członkowie łowickiego Klubu Gazety Polskiej i władze samorządowe miasta złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Z inicjatywy łowickich struktur Prawa i Sprawiedliwości w kinie Fenix odbyła się darmowa projekcja filmu o Stanisławie Sojczyńskim pt. „Czy warto było tak żyć”.

Film ukazywał żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy często nawet po zakończeniu II wojny światowej stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” był dowódcą i twórcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego - największego ugrupowania wojskowego po wojnie do walki z komunistycznym zniewoleniem. Po okrutnym śledztwie został skazany przez Sąd Wojskowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r., na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Sojczyński miał wówczas zaledwie 37 lat. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

Projekcję filmu poprzedził krótki występ historyka Zbigniewa Zagajewskiego, który zwrócił uwagę na męstwo oraz niezłomną postawę patriotyczną żołnierzy.

W tym dniu w kościele o.o. Pijarów odprawiona została również Msza Święta w intencji zamordowanych i poległych żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]