Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 maja 2016
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, 11 maja 2016 r. odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Ekslibrisów za rok 2015. Do 24. edycji konkursu zgłoszono ponad 100 książek. Spośród nich nominowano do czterech kategorii 40 pozycji. Wśród nich znalazły się trzy książki dotyczące regionu łowickiego.
W kategorii Album o Ziemi Łódzkiej nominowanych było 5 publikacji. Wśród nich książka autorstwa Zdzisława Kryściaka i Jacka Rutowskiego pt. „Gmina Kocierzew Południowy. W księżackiej rodzinie”. W kategorii Książki o Ziemi Łódzkiej nominowano 14 pozycji. W tej grupie znalazła się kronika Władysława Tarczyńskiego „Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść…”

w opracowaniu Marka Wojtylaka i książka Zdzisława Kryściaka „Karol Rybacki 1859-1935”. Tytuł Najlepszej Książki o Ziemi Łódzkiej jury przyznało publikacji o Karolu Rybackim autorstwa Zdzisława Kryściaka, wydanej w związku z 80. rocznica śmierci Rybackiego. Nagroda ma charakter honorowy. Głównym jej celem jest popularyzacja najciekawszych publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej.

W uzasadnieniu jury czytamy:

„książka autorstwa Zdzisława Kryściaka, historyka-regionalisty, przewodnika turystycznego, znawcy i popularyzatora Łowicza i Ziemi Łowickiej to przykład ciekawie zrealizowanej inicjatywy merytorycznej i edytorskiej oraz aktywności Łowickiego Ośrodka Kultury, który wydał też inne publikacje nagrodzone Złotym Ekslibrisem w latach ubiegłych”.

Podczas uroczystej gali zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali pamiątkową statuetkę projektu artysty rzeźbiarza Rafała Frankiewicza i dyplomy autorstwa Włodzimierza Rudnickiego. Pamiątkowe dyplomy za wspomnianą publikację o Karol Rybackim otrzymali również Maciej Malangiewicz dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury – wydawca książki, Jacek Rutkowski stojący za opracowaniem graficznym oraz Wiesław Kacprzak właściciel firmy „Poligrafia”.

Warto przypomnieć, iż z maszyn drukarskich łowickiej „Poligrafii” zeszły także cztery inne tytuły nagrodzone Złotym Ekslibrisem. W 2000 r. była to wydana również przez ŁOK książka Edwarda Miziołka pt. „Łowicka Pocztówka 1899-1999”; w 2006 r. album Jacka Rutkowskiego pt. „Łowicz w XX wieku. Kronika fotograficzna”, w 2012 r. album „Ukłony z Skierniewic”, opracowany graficznie podobnie jak poprzednie przez łowickiego grafika oraz w 2014 oraz w 2014 album „I wojna światowa w Łowiczu 1914-1918”autorstwa Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego.

Gali towarzyszyła wystawa poświęcona nominowanym publikacjom. Osobno urządzone zostały wystawy poświęcone nagrodzonym pracom. W trzech gablotach bibliotecznych znalazły się materiały i zdjęcia poświęcone Karolowi Rybackiemu. Podczas gali Zdzisław Kryściak dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji. Szczególne podziękowanie skierował do Agnieszki Pawłowskiej-Kalinowskiej, Janka Rucińskiego, Piotra Rybackiego i Ewy Wegner.

Zdzisław Kryściak – z wykształcenia historyk, jest kolekcjonerem lovicianów, pasjonatem regionu łowickiego. Ma na koncie wiele publikacji o tematyce regionalnej. Wśród nich należy wymienić „Karol Rybacki 1859-1935”, „Adam z Bochenia w 500. rocznicę śmierci”, „Pokój ich cieniom…” oraz monografii „Gmina Łowicz-kraina nad Bzurą” i „Gmina Kocierzew Południowy – w księżackiej rodzinie”. Aktywnie działa w PTTK.

Jest prezesem Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, zastępcą prezesa łowickiego oddziału PTTK oraz wiceprezem samorządu przewodników województwa łódzkiego. Należy do Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Autor artykułów w prasie lokalnej oraz artykułów publikowanych w „Rocznikach łowickich” od 2003 – m.in. „Opis Łowicza w Civitates Orbis Terrarum”, „Klasztory w przestrzeni miejskiej Łowicza do końca XVI w.”, „Towarzystwo Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej”, „Studium historyczno-heraldyczne herbu Gminy Nieborów”, „Adam z Bochenia w 500. rocznicę śmierci”. Pomysłodawca spacerów po łowickich cmentarzach i współorganizator spacerów patriotycznych m. in. „Szlakiem Powstania Styczniowego”, „Szlakiem Artura Zawiszy Czarnego”, „Szlakiem Niepodległości . Organizator i koordynator wielu przedsięwzięć organizowanych w ramach Roku Karola Rybackiego w Łowiczu.

Karol Jan Rybacki – drukarz, księgarz, wydawca, działacz Resursy Rzemieślniczej, Ochotniczej Straży Ogniowej, Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, działacz samorządowy – wybitna postać na niwie łowickiego społecznikostwa. Był pierwszym prezesem założonego w 1908 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łowiczu, którego kontynuatorem tradycji jest Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze. W 2015 r. minęła 80. rocznica jego śmierci, dlatego PTTK uchwalił 2015 Rokiem Karola Rybackiego.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]