Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 czerwca 2015
Żłobek Miejski przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 2 w Łowiczu ma już 20 lat! Z tej okazji w placówce 19 czerwca 2015 r. zorganizowana została uroczystość jubileuszowa w której wzięli udział: dzieci, rodzice, pracownicy placówki, dyrekcja oraz wielu zaproszonych gości. Były występy dzieci, wspólne zabawy i tańce, dmuchany zamek oraz słodki poczęstunek.
Wśród wielu zaproszonych gości obecni byli burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczącego Rady Miejskiej w Łowiczu Michał Trzoska.

Specjalnie na tę okazje dzieci przygotowały program muzyczny. a dyrektor placówki Elżbieta Paks przedstawiła kilka ciekawych wydarzeń z życia Żłobka.

Żłobek Miejski przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 2 w Łowiczu ma już, co prawda 20 lat, ale jego historia sięga dużo wcześniej. Pierwszy Żłobek Miejski w Łowiczu powstał w 1955 r. w budynku przy Nowym Rynku 31 (dawniej Rynku Kilińskiego), jako drugi żłobek w województwie łódzkim. Jego powstanę zawdzięczano Walerii Gładkównie, przewodniczącej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Łowiczu. Placówka posiadała status żłobka rejonowego i do 1973 r. podlegała Wydziałowi Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łowiczu.

Podczas remontu rodzice mogli korzystać ze żłobka przyzakładowego „Syntex” przy ul. Powstańców 10, który otwarto w 1969 r. W latach 80 funkcjonowały jeszcze dwa żłobki: jeden przy os. 22 Lipca (dziś os. Starzyńskiego) oraz Żłobek Miejski nr 2 przy Os. Dąbrowskiego. Obecnie samorządowy żłobek znajduje się przy ul. Sikorskiego 2 i uczęszczają do niego 24 dzieci.

Podczas Jubileuszu na scenie zaprezentowały się dzieci ze żłobka, ich starsi koledzy z przedszkola „Słoneczko”, oraz Joanna Gałka-Walczykiewicz z pokazem zumby. Gościnnie wystąpił również Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”

Obchody połączono z zakończeniem roku, dlatego też wszystkie dzieci na zakończenie uroczystości otrzymały pamiątkowe dyplomy. Następnie zabawa przeniosła się na teren przed żłobkiem, gdzie na najmłodszych czekała dmuchana zjeżdżalnia, malowane twarzy, gigantyczne bańki mydlane, zabawy ruchowe i ulubiona wata cukrowa.

Zmieniano nazwy ulic, zmieniali się włodarze miasta, zmieniała się kadra w Żłobku, zmieniono nawet ustrój w Polsce, ale nie zmienił się rodzaj działalności placówki. Od 60 lat wychowuje ona najmłodszych obywateli naszego miasta – mówiła podczas uroczystości dyrektor Elżbieta Paks.

Codziennie dopisujemy nowe karty historii naszego Żłobka. Chcemy je zapisywać jak najlepiej i najpełniej. Stawiamy na jakość i profesjonalizm, których celem jest wszechstronny rozwój dziecka i przygotowanie do podjęcia nauki w przedszkolu. A wszystko w atmosferze ciepłej, przyjaznej, bezpiecznej oraz twórczej, gdzie ważne są sprawy najmłodszych, troska o radość i uśmiech dziecka. Staramy się poprzez swoją codzienną pracę oraz zaangażowanie uczynić z niego miejsce przyjazne dzieciom.

Współczesny Żłobek jest niewątpliwie inny. Obiektywnie musimy przyznać, że wiele zmieniło się przez ten czas. W naszej placówce było i jest zawsze najważniejsze dziecko, zaś duszą Żłobka - Opiekunowie, a dumą – jego wychowankowie

,,Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa... wtedy proste - dziękuję - zawiera wszystko co chcemy wyrazić”
. – dodała.

Dyrekcji oraz pracownikom Żłobka Miejskiego w Łowiczu z okazji Jubileuszu, serdecznie gratulujemy!
Weronika
Wanda Chotomska

Dajcie dzieciom słońce
Kiedy dziecko śpiewa –
śpiewa cały świat.
Cały świat piosenką jest,
śpiewa kot i śpiewa pies,
ptak na niebie, wiatr na drzewie,
świerszcz na łące…
Nawet kiedy pada deszcz,
to ten deszczyk śpiewa też,
że po deszczu, że po deszczu
będzie słońce.

Kiedy dziecko tańczy – tańczy cały świat.
Z rudym kundlem czarny kot,
drzewa z niebem, z ziemią płot,
ptak z obłokiem, wiatr z motylem,
świerszcz na łące…
Cały świat ma tyle lat,
ile dzieci mają lat,
te dzieciaki, co do tańca
wzięły słońce.

Kiedy dziecko płacze –
płacze cały świat.
Kot ma oczy pełne łez,
na podwórku płacze pies,
wiatr w kominie, mysz pod miotłą,
świerszcz na łące.
O, jak słono od tych łez,
nawet cukier słony jest,
o, jak ciemno, o jak zimno –
gdzie jest słońce?

Dajcie dzieciom słońce, żeby łez nie było,
Dajcie dzieciom słońce, dajcie dzieciom miłość.
Dajcie dzieciom słońce, całe słońce z nieba,
Żeby mogły tańczyć, mogły śpiewać.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]