Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
22 marca 2016
Jak co roku Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu zorganizowało „Rajd na Powitanie Wiosny”. Głównym celem rajdu była popularyzacja różnych form turystyki, tradycji związanej z początkiem wiosny oraz poznanie regionu łowickiego. Trasę rajdu można było pokonać na cztery różne sposoby – pieszo, rowerem, kajakiem lub konno. W tegorocznym rajdzie, który się odbył w sobotę 19 marca 2016 r. wzięło udział 160 osób.
Zanim jednak wyruszono na szlak, który prowadził do Bochenia, tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą Marzannę oraz na najładniejszy wiosenny strój i najbardziej pomysłowo udekorowany rower.

Komisja konkursowa skład której tworzyli: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Michał Trzoska, dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej Katarzyna Słoma oraz prezes łowickiego oddziału PTTK i zarazem komandor rajdu Adam Szymański, przyznała następujące nagrody.

Tytuł Marzanny Roku otrzymała kukła przygotowana przez uczennice Gimnazjum nr 1 w Łowiczu Agatę Dąbrowską i Wiktorię Fabijańską przy pomocy nauczycielki Iwony Rondoś. Szarfę I Wicemarzanny przyznano kukle przygotowanej przez młodzież z „Ekonomika”, a II Wicemarzanną została lalka wykonana przez uczniów Gimnazjum Nr 2. Wszystkie zgodnie z tradycją, na znak przyjścia wiosny, zostały spalone i zatopione przy ujściu Słudwi do Bzury. Wręczono również nagrody indywidualne dla Miss i Mistera Wiosny.

Po przyznaniu nagród wyruszono na trasy rajdu według wcześniejszych zapisów. Rowerzyści mieli do pokonania ok. 25 km – z Łowicza przez Otolice, Ostrów do Bochenia. Droga powrotna prowadziła przez Guźnię, Dąbkowice Dolne, Pilaszków do Łowicza. Trasa pieszej wycieczki wynosiła 2 km i prowadziła z Łowicza przez Maurzyce, Świące do Bochenia. Trasa kajakowa i konna została dostosowana do charakteru środka lokomocji.

Wszyscy spotkali się w gospodarstwie Marleny Kozy w Bocheniu, gdzie zorganizowane zostało ognisko nad którym każdy mógł upiec przygotowane przez organizatorów kiełbaski.

Organizatorem rajdu był PTTK oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Urząd Gminy w Łowiczu oraz sklep rowerowy „Rower Power”.

Foto: Jacek Rybus/Urząd Miejski w Łowiczu


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]