Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
22 stycznia 2015
Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34, mieszcząca się w bramie zabytkowej kamienicy przy ulicy Zduńskiej 34 w Łowiczu, zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem będą to zdjęcia dokumentujące wyprawy rowerowe członków Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, działającego przy łowickim oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, do miejsc związanych z życiem i twórczością Józefa Chełmońskiego.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 stycznia 2015 r. o godz. 11.00.

W roku ubiegłym, obchodziliśmy 100 rocznicą śmierci polskiego malarza i pejzażysty Józefa Chełmońskiego. Artysta ten w sposób szczególny związany jest z Łowiczem i Ziemią Łowicką. Urodził się 7 listopada 1849 r w Boczkach koło Łowicza, a swoje pierwsze nauki pobierał w Powiatowej Szkole Ogólnej, mieszczącej się wówczas w dawnym gmachu Seminarium Księży Misjonarzy, obecnie Muzeum w Łowiczu.

W związku z tym faktem, Sejm RP ustanowił Rok 2014 - Rokiem Józefa Chełmońskiego. W czasie jego trwania, zorganizowano szereg inicjatyw mających na celu przypomnienie życia i twórczości tego wybitnego artysty. Wśród nich były spotkania, wystawy, promocje wydawnicze, a także wycieczki i rajdy turystyczne. Wiele z nich zorganizował PTTK.

KTK „Szprycha” za cel postawiło sobie w Roku Chełmońskiego m.in. odwiedzić wszystkie miejsca związane z artystą, chcąc w ten sposób uczcić o nim pamięć. Każda z wycieczek była wyjątkowa i szczegółowo udokumentowana, po to, aby po zakończeniu Roku Chełmońskiego, ze zgromadzonych zdjęć i przeżyć, stworzyć wystawę podsumowującą wszystkie wyprawy.

6 kwietnia 2015 r., obchodzić będziemy 101 rocznicę śmierci artysty. Zachęcamy więc wszystkich do zapoznania się z materiałem PTTK, mając nadzieję, że stanie się ona dla Państwa inspiracją do zorganizowania własnych wycieczek do miejsc związanych z Józefem Chełmońskim.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]