Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
4 sierpnia 2014
1 sierpnia 2014 r. minęła 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r., zorganizowane przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”. Z tej okazji, jak co roku, na cmentarzu katedralnym w Łowiczu, przy pomniku Szarych Szeregów, odbyły się uroczystości miejskie obchodów powstania.
Punktualnie o godzinie 17:00 w całym mieście zawyły syreny alarmowe i rozdzwoniły się dzwony łowickich kościołów. Łowiczanie na chwilę przystanęli, aby minutą ciszy oddać hołd poległym w obronie Warszawy. Na cmentarzu katedralnym przy grobach żołnierzy II Wojny Światowej oraz pomniku poświęconym Szarym Szeregom, spotkali się kombatanci, władze samorządowe miasta i powiatu, poczty sztandarowe, a także licznie przybyli mieszkańcy Łowicza.

Gdy syreny ucichły, Miejsko-Strażacka Orkiestra Dęta zagrała Hymn Narodowy. Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, z zawodu historyk, przybliżył zarys historyczny wydarzeń sprzed 70 lat.

W wypowiedzi szczególnie zwrócił uwagę na ogromny heroizm żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilów prowadzących nierówną i osamotnioną walkę niemieckim okupantem. Trwała ona aż 63 dni. Głównym celem podjętej walki była chęć wywalczenia niepodległości Polski, wolnej od okupacji niemieckiej i dominacji sowieckiej. Wydarzenia podparte zostały konkretnymi liczbami zabitych i rannych w powstaniu.

Następnie proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Wiesław Skonieczny, poprowadził modlitwę w intencji poległych. Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem poświęconym harcerzom z Szarych Szeregów oraz żołnierzom Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono znicze.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]