Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
‹‹    A-    A+
Aktualności
25 czerwca 2019
Na stadionie OSiR im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu przy ul. Jana Pawła II, 29 czerwca 2019 r., odbędzie się kolejny RETRO Mecz Futbolowy. Tym razem na murawie zmierzą się ze sobą drużyny: WSK 10 Pułk Piechoty Łowicz i WSK Śmigły Wilno, który reprezentować będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (GRH WiN) z Warszawy. Rozpoczęcie meczu o godz. 17:00.
Bilet wstępu na mecz w formie tradycyjnej gazetki/cegiełki wynosi symboliczne 5 zł. Dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przekazany na karmę dla psów z łowickiego schroniska.

Wojskowy Klub Sportowy Śmigły Wilno (nazwa skrócona WKS Śmigły Wilno, Śmigły Wilno) założony został w 1933 r. Zawodnicy występowali w strojach niebiesko-granatowo-czarnych. Siedziba klubu drużyny, której zawodników nazywano żubrami lub wojskowymi, mieściła się na terenie koszar 1 Pułku Piechoty w Wilno. Na tym samym terenie przy ul. Werkowskiej znajdował się Stadion im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na którego trybunach mogło zasiadać 1500 osób. Otwarcie obiektu miało miejsce 6 sierpnia 1933 r. Dziś obiekty na terenie koszar nie istnieją. Trenerem Wojskowego Klubu Sportowego Śmigły Wilno był Stefan Sell. Drużyna swój debiut w I lidze miała 10 kwietnia 1938 r. Liczba sezonów w 1 lidze: 1 (10 miejsce, spadek do 2 ligi)

Historia klubu: Śmigły Wilno powstał w 1933 roku z połączenia WKS 1 Pułku Piechoty Legionów i WKS 6 Pułku Piechoty Legionów. Fuzja klubów wojskowych pod kierownictwem działacza i prekursora wieleńskiej piłki nożnej płk. Zdzisława Zygmunta Wendy miała na celu stworzenie silnego klubu, który awansuje do rozgrywek krajowych. Klub nazwano imieniem generała, a od 1936 roku Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego. Tak powstały Śmigły stał się najsilniejszą drużyną wileńskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Aż sześciokrotnie zwyciężał w rozgrywkach A klasy (1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1939). W 1938 roku rozegrał jedyny sezon w 1 lidze zwyciężając 5 razy, remisując raz i doznając 12 porażek. Tym samym WKS zajął ostatnie, 10 miejsce. Zawodnicy wileńskiego klubu byli jedynymi reprezentantami Kresów Północno-Wschodnich II RP w rozgrywkach ogólnopolskich. Jednocześnie piłkarze pokonywali najdłuższe dystanse jeżdżąc na mecze wyjazdowe chociażby do Poznania czy Krakowa. Barwy klubu nawiązywały do baretki najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego, czyli Orderu Wojennego Virtuti Militari, a barwy wstęgi wyraźnie widać w herbie drużyny.

Stowarzyszenie: Trzonem drużyny jest Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zrzeszenia „Wolnośc i Niezawisłość” (GRH WiN) założona w Warszawie w 2014 roku, skupiająca miłośników historii Armii Krajowej oraz leśnych oddziałów partyzanckich powojennego podziemia zbrojnego podporządkowanych największej powojennej organizacji antykomunistycznej na ziemiach polskich tj. Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]