Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 grudnia 2016
Muzeum w Łowiczu zakończyło realizację projektu pn. „Historia nićmi utkana – konserwacja XVII – pocz. XX w. tkanin w celu prezentacji na ekspozycjach stałych muzeum”. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe priorytet Wspieranie Działań Muzealnych w kwocie 75500,55 zł. Wykonawcą prac były Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. w Warszawie/Pracownia Konserwacji Tkanin.
Celem projektu było przeprowadzenie prac konserwatorskich 9 tkanin o dużej wartości artystycznej i historycznej, związanych z historią Łowicza i ich prezentacja na stałych ekspozycjach. Do projektu wytypowano eksponaty w złym stanie zachowania, zarówno z ekspozycji stałych, jak i z magazynów zbiorów.

Wszystkie wpisują się w ogólną koncepcję ekspozycji historycznej, ukazującej dzieje Łowicza i regionu oraz przemiany w życiu mieszkańców miasta od czasów najstarszych po połowę XX w. Ich konserwacja i ponowne umieszczenie na ekspozycjach muzeum zbiegły się z obchodami 880-lecia Łowicza, podkreślając tym samym ciągłość historii oraz przywracanie o niej pamięci poprzez zabezpieczanie i udostępnianie pamiątek związanych z dziejami Łowicza.

Tkaniny przed konserwacją były w złym stanie zachowania. Przeprowadzenie prac polegających w dużej mierze na oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków, zdublowaniu tkanin, wykonaniu aplikacji, pozwoliło zapobiec degradacji i umożliwiło dalszą prezentację osobom odwiedzającym Muzeum w Łowiczu.

Konserwacji poddano następujące tkaniny:
  • XVII-wieczny obraz haftowany „Święta Rodzina w ogrodzie”,
  • XVIII- wieczna dekoracyjna tkanina broszowana,
  • dwa XVIII-wieczne jedwabne pasy kontuszowe,
  • XIX-wieczna tkanina – collage z wizerunkiem Matki Boskiej,
  • tkanina cechowa z 1802 r.,
  • sztandar – chorągiew patriotyczna z 1905 r.,
  • sztandar Cechu Rzeźników w Łowiczu z 1909 r.,
  • sztandar Łowickiej Straży Ogniowej z 1919 r.
Efekty prac konserwatorskich można podziwiać na ekspozycjach stałych Muzeum oraz w galerii na naszej stronie:
http://muzeumlowicz.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]