Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
25 marca 2016
Kolejna rodzina Polskich repatriantów, których przodkowie zostali przymusowo wywiezieni na Wschód, zamieszkała w Łowiczu. Nowymi mieszkańcami zostali Helena Zaremba z synkiem Makarym i mamą Walentyną. Do Łowicza przyjechali, 24 marca 2016 r. z Kustanaj w Kazachstanie.
Rodzina zamieszkała w nowych mieszkaniu stworzonym w miejscu dawnej kotłowni przy ulicy Kaliskiej. Przed przyjazdem zostało ono wyremontowane i odpowiednio wyposażone przez Urząd Miejski w Łowiczu w ramach dotacji otrzymanej od Wojewody Łódzkiego na Pomoc Repatriantom.

Zarembów zaraz po przybyciu powitali: burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński, wiceburmistrz Bogusław Bończak, sekretarz miasta Maria Więckowska, która nadzorowała prace przy adaptacji dwupokojowego mieszkania oraz opiekunka rodzin z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzyna Sobieszek.

Starania od przyjazd do Polski trwały 15 lat. Cieszę się, że mogliśmy tutaj zamieszkać –powiedziała Helena Zeremba, tuż po przyjeździe do Łowicza.

W połowie czuje się Polką, a w połowie Rosjanką. Po polsku nie mówi płynie, ponieważ jej mama jest Rosjanką, a ze strony taty ostatnim przodkiem żyjącym w Polsce był jej pradziadek Stanisław Zaremba. Został on zesłany do Kazachstanu podczas I wojny światowej, prawdopodobnie w 1915 lub 1916 roku. Rodzina nie ma zbyt wielu informacji na temat swoich dziejów. O Łowiczu czytała w Internecie i wie, że to bardzo ładne, historyczne miasto z przyjaznymi mieszkańcami.

Od dziś rodzina Zarembów jest jego prawowitymi obywatelami.

Foto: Jacek Rybus/Urząd Miejski w Łowiczu


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]