Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 października 2020
PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu i OSP Czatolin zapraszają do udziału w XV Rajdzie Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem rajdu, który odbędzie się 10 października 2020 r. jest uczczenie 79 rocznicy pierwszego oficjalnego zrzutu cichociemnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski.
Zrzut odbył się w listopadzie 1941 roku na terenie wsi Czatolin i nosił kryptonim „Ruction”. Zrzuconych zostało trzech skoczków, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w Wielkiej Brytanii. Po skoku wykazali się niezwykłym męstwem w walce z niemieckim okupantem. Jednym ze skoczków był legendarny Jan Piwnik, pseudonim „Ponury”. Rajd ma również przybliżyć historię zrzutów i działalność oddziałów partyzanckich na terenie województwa łódzkiego.

Rajd zorganizowany zostanie w formie pieszej i rowerowej. Uczestnicy trasy pieszej w ramach wpisowego zostaną przewiezieni autokarem do miejscowości Bobrowa, a po zakończeniu rajdu, z Domaniewic do Łowicza. Główne uroczystości odbędą się  pod pomnikiem cichociemnych w Czatolinie. Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, test z wiedzy na temat cichociemnych oraz oddziałów partyzanckich działających w czasie II wojny światowej na tym terenie.

Dla najlepszych w konkursie przewidziano nagrody. Nagrodę otrzyma także najstarszy i najmłodszy uczestnik rajdu, a także najliczniejsza grupa zorganizowana. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy znaczek. Tradycyjnie przyznane zostaną nagrody najstarszemu i najmłodszemu uczestnikowi rajdu, a także najliczniejszej grupie zorganizowanej.

Aby wziąć udział w rajdzie należy do 6 października 2020 r. zapisać się na listę rajdową w biurze PTTK osobiście lub telefonicznie. W czasie rajdu pobierana będzie opłata na cele statutowe w wysokości 5 zł od członków PTTK i 8 zł od pozostałych uczestników. Zbiórka uczestników rajdu pieszego o godz. 7:45, a rowerzystów o godz. 9:00 na Starym Rynku w Łowiczu.

W związku z trwającym stanem epidemii COVID-19 w Polsce zobowiązuje się wszystkich uczestników rajdu do przestrzegania wszelkich ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z rozporządzeń Rady Ministrów oraz wszystkich zaleceń wydawanych przez kierownictwo i osoby obsługujące rajd. Wszyscy uczestnicy muszą posiadać maseczkę i zakładać ją w miejscach, gdzie nie będzie możliwe zachowanie bezpiecznego oraz obowiązującego dystansu między uczestnikami rajdu.

TRASY RAJDU

ROWEROWA: Łowicz – Łyszkowice – Czatolin – Domaniewice – Dąbkowice – Łowicz (ok. 50 km)
PIESZA: Bobrowa – Trzcianka – Czatolin – Domaniewice (ok. 15 km)

PROGRAM
1. Spotkanie uczestników trasy pieszej w Łowiczu na Starym Rynku - 07.45
2. Wyjazd autokarem uczestników trasy pieszej z Łowicza do Bobrowej - 08.00
3. Spotkanie uczestników trasy rowerowej w Łowiczu na Starym Rynku - 09.00
4. Wyjazd na trasę rajdu uczestników trasy rowerowej - 09.15
5. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Henryka Kocemby w Łyszkowicach przez grupę rowerową.
6. Zapalenie zniczy pod pomnikiem w Bobrowej i Trzciance przez grupę pieszą.
7. Spotkanie grupy pieszej i rowerowej pod pomnikiem cichociemnych w Czatolinie - 12.00
8. Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pod pomnikiem cichociemnych w Czatolinie, przybliżenie historii zrzutów lotniczych na terenie powiatu łowickiego oraz działalności oddziałów partyzanckich - 12.00 – 13.00
9. Ognisko z porcją kiełbasy, konkurs historyczny, wręczanie nagród według zasad zawartych w regulaminie rajdu - 13.00 – 15.00
10. Wyjście na dalszą trasę rajdu - 15.00
11. Zakończenie trasy pieszej w Domaniewicach i powrót autokarem do Łowicza - 17.00
12. Planowany przyjazd grupy rowerowej do Łowicza - 17.30

Uwaga: biuro PTTK czynne we wtorek i piątek w godzinach 15:00-17:00

Szczegółowy program rajdu można znaleźć na stronie www.pttklowicz.pl i w załącznikach.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]