Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 listopada 2020
Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ono również ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, raduje serca i przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny. Dlatego też temu Świętu zawsze towarzyszyła bogata obrzędowość zarówno sakralna, jak i świecka.
Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszek z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w czasie Świąt Bożego Narodzenia, ludzie budują szopki.

Kontynuując tradycję budowania szopek w Łowiczu, Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza wszystkich do udziału w kolejnej, XII edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową.

Głównym celem konkursu, organizowanego przez Urząd Miejski w Łowiczu we współpracy z Miejską Biblioteką im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu jest przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych. Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, przestrzennej lub płaskiej pracy plastycznej - szopki bożonarodzeniowej. Zrobienie jej zdjęcia i przesłanie go na adres cebrowski@op.pl w formacje jpg lub pdf razem z kartą zgłoszeniową, najpóźniej do 15 grudnia 2020 r.

W przypadku pracy przestrzennej, wymagane są trzy fotografie ukazujące trójwymiarowość szopki. Wielkość wszystkich załączników nie może przekraczać 10 MB.

W szopce, koniecznie należy uwzględnić elementy tradycji Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem wyraźnych elementów nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej. Im ciekawsza praca, tym lepiej. Niech będzie to prawdziwa łowicka szopka!

Ogłoszenie wyników odbędzie się 18 grudnia 2020 r. w formie elektronicznej prezentacja zdjęć szopek na stronach Urzędu Miejskiego w Łowiczu i Miejskiej Biblioteki im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu. Nagrody będzie można odbierać w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Łowiczu, pl. Stary Rynek 1 od 21 grudnia 2020 r.

Szczegóły w regulaminie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]