Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 listopada 2015
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w spotkaniu, podsumowywującym projekt pn. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne”, realizowany w ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt składał się różnego rodzaju działań edukacyjnych, popularyzatorskich i badawczych dotyczących jednego z najbardziej rozpoznawalnych i żywotnych polskich strojów regionalnych, jakim jest strój łowicki.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 1 grudnia 2015 r. i rozpocznie się o godz. 12:00 uroczystym otwarciem wystawy pt. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa”. Na ekspozycji ukazane zostanie piękno i różnorodność łowickiego stroju, konteksty jego funkcjonowania w tradycyjnej kulturze księżackiej oraz we współczesnej przestrzeni kulturowej regionu łowickiego. Na planszach zaprezentowanej zostaną stroje łowickie i rożnego rodzaju przedmioty użytkowe, związane z kulturą ludową Księżaków, pochodzące ze zbiorów Muzeum w Łowiczu.

Wystawa w ramach projektu prezentowana była m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Lipcach Reymontowskich. Ostatnim punktem prezentacji będzie siedziba zbiorów - Muzeum w Łowiczu.

Podczas spotkania ogłoszone zostaną również wyniki konkursu plastyczno – fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Tylko mój – regionalny strój”, a także odbędzie się promocja internetowej bazy fotografii stroju łowickiego. Warto przypomnieć, że w ramach projektu Muzeum w Łowiczu w 2015 r. zorganizowało również konferencję popularno - naukową dotyczącą historii i współczesnych kontekstów funkcjonowania stroju łowickiego w kulturze regionu i Polski, a we wrześniu i listopadzie „lekcje muzealne” o stroju dla dzieci młodzieży.

Referaty na konferencji wygłosili pracownicy ośrodków naukowych i muzeów zajmujący się badaniem, dokumentowaniem i gromadzeniem polskich i łowickich strojów ludowych.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]