Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
‹‹    A-    A+
Aktualności
6 sierpnia 2019
Co takiego drzemie w człowieku, że decyduje się na porzucenie wszystkiego, aby wyruszyć w drogę? Jaka „magiczna” siła pcha go do podjęcia takiego, bądź, co bądź ryzyka? Pielgrzymowanie dla nas współczesnych nie jest wszak już czymś nieznanym, czy zaskakującym. A jednak dla wielu nadal pozostaje ono wielką tajemnicą nie do pojęcia i trudną do przyjęcia.
Wielu pewnie zastanawia się, jak można iść pieszo tyle dni, pokonując dziennie średnio około 30 kilometrów, w nie raz bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i to w ramach własnego urlopu! Iść i cały czas modlić się, nie pić, nie palić, spać w namiotach, stodołach lub przy odrobinie szczęścia na podłodze w domu, dopiero, co poznanych ludzi i w dodatku osobno. Po co aż tak się umartwiać? Przecież Bóg jest wszędzie, przecież można na Jasną Górę pojechać samochodem lub autobusem.

A jednak tak wielu wyrusza w drogę. To ogromna tajemnica wiary, która dostępna jest wyłącznie poprzez osobiste doświadczenie człowieka, który ten trud podejmuje z odpowiednią intencją. To ona w ciągu paru chwil sprawia, że człowiek jest w stanie rzucić wszystko, całe dotychczasowe swoje ułożone życie i wyruszyć w drogę. Kto nie był jeszcze na pielgrzymce, choć raz powinien w niej uczestniczyć. Wówczas dopiero zrozumie sens pielgrzymowania, uśmiech na twarzy pielgrzyma i łzy w oczach żegnających, wyruszających w drogę.

„Bóg jest miłością” to hasło tegorocznej XXIV Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę, która wyruszyła dzisiaj, 6 sierpnia 2019 r. na pielgrzymi szlak. Trasa pielgrzymki liczy ponad 230 km i prowadzi z Łowicza przez Maków, Wysokiennice, Wałcz, Czarnocin, Biskupia Wolę, Longinówkę, Gosławice, Widawkę, Kuźnice, Zawady i Rędziny. Pątnicy pielgrzymować będą w dziewięciu grupach. Każdej z nich przypisany jest kolor, określający dany dekanat diecezji. Łowiczanie będą tworzyć grupę zieloną. Łowiccy pielgrzymi na Jasną Górę dojdą 14 sierpnia.

Zanim pielgrzymi wyruszyli w drogę uczestniczyli we Mszy Świętej pielgrzymkowej, celebrowanej w Bazylice Katedralnej pw. WNMP i Św. Mikołaja w Łowiczu przez biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Wojciecha Osiala. Po Mszy Świętej razem z proboszczem parafii katedralnej ks. prałatem Robertem Kwatek, burmistrzem Łowicza Krzysztofem Janem Kalińskim i przewodniczącym Rady Miejskiej w Łowiczu Henrykiem Zasępą, wyprowadził on pielgrzymów na szlak pielgrzymkowy.

Wszystkim pielgrzymom Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej życzymy wytrwałości w dążeniu do celu i owocnych przeżyć duchowych.

HISTORIA ŁOWICKIEJ PIESZEJ PIELGRZYMKI MŁODZIEŻOWEJ
ŁPPM na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1996 r. z inicjatywy ówczesnego biskupa łowickiego, pierwszego ordynariusza naszej diecezji, Alojzego Orszulika. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z Pieszą Pielgrzymka z Łowicza na Jasną Górę zw. „Łowicka Jaskółką”, wychodzącą co roku w maju z klasztoru Sióstr Bernardynek, czy też z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, aby stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

Dotychczas przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010), ks. Rafał Babicki (2011-2017). Obecnie funkcje te pełni ks. Tomasz Stępniak.

ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej Pieszej Pielgrzymki z Łowicza na Jasną Górę „Łowickiej Jaskółki”, jest pielgrzymką typowo młodzieżową. Ponad 95 proc. wszystkich pielgrzymów stanowią w niej uczniowie i studenci. W jej szeregach nie brakuje także młodych małżeństw, pielgrzymujących często z bardzo małymi dziećmi. Przez wiele lat najstarszy, nie tylko wiekiem, był nieżyjący już Zygmunt Urcus, który do Jasnogórskiej Panienki (wcześniej z innymi grupami) wędrował prawie 70 razy!

W 1996 roku w pierwszej ŁPPM szło do Częstochowy sześć grup. Grupa Biała z dekanatów: Kutno św. Michała Archanioła, Kutno św. Wawrzyńca, Łęczyca i Krośniewice, której przewodnikiem był ks. Robert Kwatek.

Grupa Błękitna z dekanatu Sochaczew, której przewodnikiem był ks. Piotr Żądło.

Grupa Czerwona z dekanatów: Skierniewice, Żyrardów i Mszczonów, której przewodnikiem był ks. Bartłomiej Szost.

Grupa Żółta z dekanatów Żychlin i Sanniki, której przewodnikiem był ks. Wiesław Frelek.

Grupa Brązowa z dekanatów: Rawa Mazowiecka, Biała Rawska, Nowe Miasto i Lubochnia, której przewodnikiem był weteran pielgrzymich szlaków ks. Mieczysław Iwanicki.

Grupa Zielona z dekanatów: Łowicz Katedra, Łowicz św. Ducha i Głowno, której przewodnikiem był ks. Tomasz Trzciński. W 1997 roku powstały dwie kolejne grupy ŁPPM Pomarańczowa – salezjańska, której przewodnikiem był ks. Dionizy Mróz SDB i Grupa Fioletowa z dekanatów Skierniewice, której przewodnikiem był ks. Dariusz Pergół. W 1997 r. grupa Żółta została przemianowana na Cytrynową.

W 1999 r. powstała Grupa Biało-Żółta z dekanatów: Kutno, Krośniewice, Żychlin i Sanniki, której przewodnikiem był ks. Wojciech Jadownicki. Grupa ta powstała w roku wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II do w Łowiczu i w swoich barwach ma właśnie kolory papieskie.

Ciekawostką jest, że przez rok nie istniała grupa Cytrynowa, w roku 1999 była częścią grupy Biało-Żółtej, by rok później znowu stać się odrębną grupą ŁPPM. Od 2000 roku powróciła w skład ŁPPM i od tego czasu do Częstochowy z Łowicza idzie 9 grup, a są to, w kolejności alfabetycznej: Biała, Biało-Żółta, Błękitna, Brązowa, Cytrynowa, Czerwona, Fioletowa, Pomarańczowa i Zielona.

Liczebność pątników na ŁPPM
  • ŁPPM 1996 1500 pielgrzymów (wówczas szło tylko 6 grup),
  • ŁPPM 1997 1800 pielgrzymów,
  • ŁPPM 1998 2000 pielgrzymów,
  • ŁPPM 1999 2200 pielgrzymów,
  • ŁPPM 2000 2500 pielgrzymów,
  • ŁPPM 2001 ok. 2500 pielgrzymów
Po roku 2001 ilość osób pielgrzymujących zaczęła maleć. Obecnie oscyluje w granicach 1000 pątników. Do historii ŁPPM przeszły koncerty wielu znanych osób, m.in. Magdy Anioł czy Antoniny Krzysztoń, jedno, jak dotąd, zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego, które błogosławił ks. bp Alojzy Orszulik, wydanie gazetki pielgrzymkowej „Pątnik”, wydanie albumu V Jubileuszowej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę, przeżywanie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łowiczu w 1999 r., zmianę biskupa ordynariusza diecezji łowickiej (od 2005 r. ks. bp Andrzej F. Dziuba), przeżywanie I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Łowickiej (2007 r.), odwiedziny Japończyków (2008 r.).

Hasła pielgrzymkowe:
I ŁPPM 1996 „Kościół niosący pojednanie”
II ŁPPM 1997 „Jezus Chrystus jedyny zbawiciel świata”
III ŁPPM 1998 „Duchu Święty prowadź nas”
IV ŁPPM 1999 „Dziękujemy Ci Ojcze nasz” (rok wizyty Jana Pawła II w Łowiczu)
V ŁPPM 2000 „Jubilate Deo”
VI ŁPPM 2001 „Wypłyń na głębię”
VII ŁPPM 2002 „Chwała Krzyżowi Chrystusa”
VIII ŁPPM 2003 „Ojcze, bądź wola Twoja”
IX ŁPPM 2004 „Zaufaj Chrystusowi”
X ŁPPM 2005 „Zostań z nami Panie”
XI ŁPPM 2006 „Z nadzieją ku nadziei”
XII ŁPPM 2007 „Jeden drugiego brzemiona noście”
XIII ŁPPM 2008 „Bądźmy uczniami Chrystusa”
XIV ŁPPM 2009 „Kościół nadzieją rodziny”
XV ŁPPM 2010 „Nasza Ojczyzna jest w Niebie”
XVI ŁPPM 2011 „Totus Tuus”
XVII ŁPPM 2012 „Kościół naszym domem”
XVIII ŁPPM 2013 „Panie Przymnóż Nam Wiary”
XIX ŁPPM 2014 „Z Chrystusem Przez Życie”
XX ŁPPM 2015 „Błogosławieni Czystego Serca”
XXI ŁPPM 2016 „Oto Matka Twoja”
XXII ŁPPM 2017 „Wstań Idź Głoś”
XXIII ŁPPM 2018 „Duchu Święty obudź mnie do wiary”
XXIV ŁPPM 2019 „Bóg jest Miłością”

W 2018 roku uczestnicy ŁPPM nocowali, jedli, odpoczywali, uczestniczyli w Eucharystii na terenie 21 parafii: Łowicz – katedra, Bobrowniki, Stachlew, Maków, Godzianów, Wysokienice, Żelechlinek, Lubochnia, Ujazd, Będków, Czarnocin, Karlin, Milejów, Gorzkowice, Dmenin, Gidle, Zawada, Kłomnice, Witkowice, Rudniki, Rędziny; sołectw: Zielkowice, Bobrowniki, Stachlew, Wola Makowska, Maków, Płyćwia, Godzianów, Byczki, Lnisno, Michowice, Jasień, Felksów, Żelechlinek, Rękawiec, Małecz, Ujazd, Olszowa, Rudnik, Wykno, Ceniawy, Będków, Czarnocin, Biskupia Wola, Gajkowice, Karlin, Longinówka, Milejów, Łazy Duże, Łochyńsko, Gościnna, Gorzkowice, Kotków, Chaba, Kuźnica, Widawka, Gosławice, Dmenin, Orzechów, Gidle, Zawada, Kłomnice, Witkowice, Rudniki, Rędziny i wielu innych; 11 gmin: Łowicz, Maków, Godzianów, Żelechlinek, Ujazd, Czarnocin, Gorzkowice, Gidle, Kłomnice, Rędziny; dwóch województw łódzkiego i śląskiego; trzech diecezji.

Źródło: https://www.lppm.pl/


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]