Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
6 sierpnia 2015
Co takiego drzemie w człowieku, że decyduje się na porzucenie wszystkiego, aby wyruszyć w drogę? Jaka „magiczna” siła pcha go do podjęcia takiego, bądź, co bądź ryzyka? Pielgrzymowanie dla nas współczesnych nie jest wszak już czymś nieznanym, czy zaskakującym. A jednak dla wielu nadal pozostaje ono wielką tajemnicą nie do pojęcia i trudną do przyjęcia.
Wielu pewnie zastanawia się, jak można iść pieszo tyle dni, pokonując dziennie średnio około 30 kilometrów, w nie raz bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i to w ramach własnego urlopu! Iść i cały czas modlić się, nie pić, nie palić, spać w namiotach, stodołach lub przy odrobinie szczęścia na podłodze w domu, dopiero, co poznanych ludzi i w dodatku osobno. Po co aż tak się umartwiać? Przecież Bóg jest wszędzie, przecież można na Jasną Górę pojechać samochodem lub autobusem.

A jednak tak wielu wyrusza w drogę. To ogromna tajemnica wiary, która dostępna jest wyłącznie poprzez osobiste doświadczenie człowieka, który ten trud podejmuje z odpowiednią intencją. To ona w ciągu paru chwil sprawia, że człowiek jest w stanie rzucić wszystko, całe dotychczasowe swoje ułożone życie i wyruszyć w drogę. Kto nie był jeszcze na pielgrzymce, choć raz powinien w niej uczestniczyć. Wówczas dopiero zrozumie sens pielgrzymowania, uśmiech na twarzy pielgrzyma i łzy w oczach żegnających, wyruszających w drogę.

„„Błogosławieni czystego serca”” to hasło tegorocznej 20. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę, która wyruszyła dzisiaj, 6 sierpnia 2015 r. na pielgrzymi szlak. Trasa pielgrzymki, podobnie jak w latach poprzednich, będzie prowadziła z Łowicza przez Maków, Wysokiennice, Wałcz, Czarnocin, Biskupia Wolę, Longinówkę, Gosławice, Widawkę, Kuźnice, Zawady i Rędziny. Łowiccy pielgrzymi na Jasną Górę dojdą 14 sierpnia.

Zanim pielgrzymi wyruszyli w drogę uczestniczyli we Mszy Świętej pielgrzymkowej, celebrowanej w Bazylice Katedralnej przez Ordynariusza Diecezji Łowickiej Ks. Bp. Andrzeja Franciszka Dziubę. Po mszy wyprowadził on pielgrzymów na szlak pielgrzymkowy.

Podczas dziewięciu dni wędrownych rekolekcji pokonają oni ponad 200 km., przygotowywać się będą m.in. do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2015 r. Łowicką pielgrzymkę na Jasnej Górze przywita ordynariusz diecezji łowickiej ks. bp Andrzej Dziuba.

Wszystkim pielgrzymom Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej życzymy wytrwałości w dążeniu do celu i owocnych przeżyć duchowych.

Trochę historii.
Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak w 1996 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza bp. Alojzego Orszulika. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z Łowicką Pieszą Pielgrzymka na Jasną Górę zw. „Łowicka Jaskółką”, wychodzącą, co roku w maju z klasztoru Sióstr Bernardynek w Łowiczy, czy też z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) i ks. Rafał Babicki, który ster przewodnika trzyma od 2011 r. ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki, jest pielgrzymką typowo młodzieżową. Ponad 95 proc. wszystkich pielgrzymów stanowią w niej uczniowie i studenci.

W jej szeregach nie brakuje także młodych małżeństw, pielgrzymujących często z bardzo małymi dziećmi. Przez wiele lat najstarszy, nie tylko wiekiem, był nieżyjący już Zygmunt Urcus, który do Jasnogórskiej Panienki (wcześniej z innymi grupami) wędrował prawie 70 razy!


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]