Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 września 2015
Stowarzyszenie Historyczne im 10 Pułku Piechoty w Łowiczu wzięło udział w XXIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach. To najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie i trzecie co do wielkości po Paryżu i Londynie na Starym Kontynencie. Obecność łowickiej „dziesiątki” podyktowana była otrzymanym zaproszeniem do udziału w targach, nadesłanym przez 10 Opolską Brygadę Logistyczną.
Targi, których powierzchnia wystawowa wynosi 25.000 mkw, goszczące średnio 500 wystawców z 27 krajów świata takich jak Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Indie, Izrael, Włochy, Japonia, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Ukraina, USA trwały 4 dni.

Pierwszy dzień targów to czas, kiedy Wystawę Sił Zbrojnych odwiedzają przedstawiciele władz państwowych, najwyżsi dowódcy wojskowi oraz oficjalne delegacje zagraniczne – relacjonuje pobyt „dziesiątki” Piotr Marciniak.

Wśród gości byli m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych - generał broni Mirosław Różański, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Tomaszycki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - generał broni Edward Gruszka oraz I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP - generał dywizji Anatol Wojtan. Stanowisko promocyjne 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz SH 10PP z Łowicza cieszyło się dużą popularnością, a przybyłych gości osobiście witał dowódca 10BLog pułkownik Adam Słodczyk.

Podczas Wystawy Sił Zbrojnych łowicka „dziesiątka” wyeksponowała sprzęt łączności z poziomu pułku piechoty m.in. (łącznice ,telefony ,biedkę wz 1931 oraz rowery łucznik typ XX wz 1935 )Warto wspomnieć jak wielkim powodzeniem cieszyła się nasza matryca do wybijania kopii monet zastępczych ze spółdzielni wojskowej 10pp.

Celowo zaprezentowaliśmy matrycę na targach by ukazać jak bardzo wiele aspektów (m.in. ekonomiczny) obejmowało swoim działaniem przedwojenne wojsko.

10 Opolska Brygada Logistyczna prezentuje możliwości i osiągnięcia w zakresie odtwarzania zdolności bojowej sprzętu wojskowego. Na stanowisku przygotowano więc najnowocześniejsze urządzenia diagnostyczne. Jak poinformował nas kierownik stanowiska promocyjnego 10BLog podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz, który na co dzień dowodzi 11 batalionem remontowym w Żaganiu – Na stoisku promocyjnym uwagę przykuwają urządzenia do kontroli celownika dziennego i termowizji czołgu Leopard 2A4 i 2A5.

Ten specjalistyczny sprzęt prezentowany jest po raz pierwszy, a kieleckie targi dają niepowtarzalną okazję, żeby ktoś nie związany na co dzień z remontem czołgów mógł go zobaczyć. Żołnierze z 55 batalionu remontowego z Opola prezentują w całości zaprojektowane i wykonane przez specjalistów jednostki kompleksowe stanowisko diagnostyczno - obsługowe systemów elektronicznych KTO „Rosomak”.

Składa się ono z czterech modułów. Jak usłyszeliśmy od podporucznika Janusza Kowalika dowódcy plutonu robót specjalnych – Za pomocą tych urządzeń jesteśmy w stanie wykryć wszelkie usterki w łączności wewnętrznej KTO, nawigacji satelitarnej, systemu samoosłony pojazdu, czy detekcji strzałów. Ponadto prezentujemy uniwersalną ładowarkę pakietów akumulatorowych posiadającą możliwość zasilania energią słoneczną. Dumni jesteśmy z tego, że nasze autorskie rozwiązania cieszą się na targach dużym zainteresowaniem.

Integralną częścią stanowiska promocyjnego opolskiej jednostki jest element poświęcony zaangażowaniu żołnierzy Brygady w misje zagraniczne. 10 Opolska Brygada Logistyczna jest wizytówką Sił Zbrojnych w obszarze zabezpieczenia Polskich Kontyngentów Wojskowych. O doświadczeniach logistyków oraz kulturze krajów Bliskiego Wschodu opowiadał na stanowisku starszy chorąży sztabowy Stanisław Gaweł, weteran misji wojskowych.

Do udziału w wystawie zaproszono także Stowarzyszenie 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej z samochodem ciężarowym GMC CCKW 353 z 1941 roku.

W czasie trwania targów doszło do bardzo ważnego wydarzenia w którym brali udział „dziesiątacy” z Łowicza Dzięki współpracy Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Norwegii udało się sprowadzić do Polski trzy przyczepy (lawety z 1939 roku do moździerza 220mm, które zalegały na dnie jeziora Jernvatne w Norwegii ), które oficjalnie przekazał dyrektorowi Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy Mirosławowi Giętkowskiemu zastępca dyrektora Muzeum Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii Aasland Stein Wilhelm. W przekazaniu uczestniczył również Wiceminister Obrony Narodowej Norwegii Øystein Bo, a także Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP gen. broni Edward Gruszka.

Warto na koniec wspomnieć ,że dziesiątka nawiązała kontakt z wieloma instytucjami i firmami. O Skutkach naszych nowych relacji będziemy informować - mówi Marciniak.

Możliwość zaprezentowania się w tak wielkim wydarzeniu dało nowe doświadczenia i uzmysłowiło wielu oficerom i żołnierzom Wojska Polskiego czym jest Rekonstrukcja Historyczna i jak wiele zagadnień obejmuje swoim działaniem. Zaangażowanie łowickich dziesiątaków zostało wyróżnione przez d-cę 10 Opolskiej Brygady Logistycznej płk Adama Słodczyka.

W czasie ostatniego dnia targów przekazał na ręce prezesa stowarzyszenia Piotra Marciniaka, w obecności wszystkich przedstawicieli 10OBL pamiątkowe tabliczki z motywami odznaki pułkowej 10OBL. W czasie obchodów dziesiątacy otrzymali także pamiątkowe monety (tzw coiny, monety-element wyróżnienia przez generałów) od Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - generała broni Edwarda Gruszkę oraz gen brygady Ryszarda Szczepińskiego (zastępca szefa Inspektoratu -szef Sztabu w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych)

Dla dziesiątki pochwały od zawodowych żołnierzy to wielki zaszczyt oraz wyróżnienie za dotychczasowe działania. Kierujemy się słowami : wszystko na chwałę piechoty oraz Wojska Polskiego.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]