Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 maja 2015
W Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, 29 kwietnia 2015 r. odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Ekslibrisów za rok 2014. Nagrodę Złoty Ekslibris wręczono w czterech kategoriach. Nagrodę w kategorii najlepsza książka o ziemi łódzkiej otrzymali Maciej Malangiewicz i Jacek Rutkowski, autorzy książki „I wojna światowa w Łowiczu 1914-1918”.
Laureatami zostali: w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi – Krzysztof Stefański („Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta: Geyerowie, Scheiblerowie, Poznańscy, Heinzlowie, Kindermannowie”), w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Łodzi – Bartosz Stępień („Łódzkie neony : zapomniane perły wzornictwa PRL-u”); w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej („Bełchatów : opowieść o dwóch miastach. Cz. 1”) pod redakcją Moniki Basińskiej, wybór i opracowanie merytoryczne: Łukasz Politański.

Dyplomem okolicznościowym uhonorowano także wydawców publikacji: Domowi Wydawniczemu Księży Młyn Michał Koliński za wydanie: „Wielkie rody fabrykanckie Łodzi …” i „Łódzkie neony…”, Muzeum Regionalnemu w Bełchatowie za wydanie: „Bełchatów : opowieść o dwóch miastach”, Alicji Pukaczewskiej za opracowanie graficzne: „Łódzkie neony”, Wiktorowi Idzikowi za opracowanie graficzne: „Bełchatów : opowieść o dwóch miastach” oraz Wiesławowi Kacprzakowi z Zakładu Wielobranżowego „Poligrafia” w Łowiczu za druk: „I wojna światowa w Łowiczu”.

Warto przypomnieć, iż z maszyn drukarskich łowickiej „Poligrafii” zeszły także trzy inne tytuły nagrodzone Złotym Ekslibrisem. W 2000 r. była to wydana przez ŁOK książka Edwarda Miziołka pt. „Łowicka Pocztówka 1899-1999”; w 2006 r. album Jacka Rutkowskiego pt. „Łowicz w XX wieku. Kronika fotograficzna”, zaś w 2012 r. album „Ukłony z Skierniewic”, opracowany graficznie podobnie jak poprzednie przez łowickiego grafika.

Wyboru do Nagrody Złoty Ekslibris jury dokonało spośród 53 tytułów nominowanych. W kategorii Najlepsza Książka o Łodzi nominowano 17 tytułów, w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej 26 tytułów, w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Łodzi 6 tytułów, w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej 4 tytuły. Ogółem do Nagrody kwalifikowało się 119 tytułów książek wydanych w roku 2014 i dostępnych w zbiorach WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Po wręczeniu Złotych Ekslibrisów i Superekslibrisów, które za całokształt dotychczasowych osiągnięć otrzymali w tym roku Włodzimierz Małkowski i Piotr Wypych, odbył się briefing z laureatami nagród, który poprowadził Piotr Bierczyński zastępca dyrektora WBP.

Podczas uroczystości miało miejsce spotkanie z laureatami obu Nagród, które prowadził Piotr Bierczyński – zastępca dyrektora WBP im. Marszałka. Piłsudskiego.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Witold Stępień – marszałek Województwa Łódzkiego. Na uroczystości obecni byli: Sławomir Wasilczyk – dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Małgorzata Kania – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Dla uczestników uroczystości przygotowano okolicznościowy biuletyn, którego wersja elektroniczna dostępna jest pod adresem www.wbp.lodz.pl.

Do 30 maja na parterze Biblioteki czynna jest wystawa prezentująca laureatów obu Nagród i publikacje nominowane.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]