Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
19 września 2014
„Mieliśmy tak naprawdę tylko stary ekran i nic więcej…” Dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Maciej Malangiewicz, odebrał nagrodę dla łowickiego kina Fenix, przyznaną przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Prestiżowa nagroda w formie statuetki i 15 tys. zł przekazana została dyrektorowi przez aktorkę Magdalenę Zawadzką, podczas uroczystej gali 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
To bardzo wielkie wyróżnienie dla Łowicza! Nagrody PISF przyznawane są, bowiem za szczególnie znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. A takich nie brakuje w działalności łowickiego kina. Wielkie gratulacje należą się przede wszystkim pracownikom kina. To osoby z pasją, dla których X Muza to nie tylko praca, ale sposób na życie, co niejednokrotnie udowodnili.

Kino Fenix powstało od podstaw, w czasie niezwykle trudnym, gdy zlikwidowano działające od wielu lat w naszym mieście kino Bzura. Przyszłość nie dawała konkretnych możliwości na powstanie nowego miejsca do projekcji filmów. Wówczas pojawili się ludzie, którzy pomimo wszelkim trudnościom postanowili walczyć o to, aby 100 letnie tradycje X Muzy w Łowiczu, nadal były kontynuowane.

Udało się im stworzyć kino studyjne, dzięki czemu Łowiczanie nadal mieli możliwość oglądania filmów bez konieczności wyjeżdżania na projekcje do innych miast. Z każdym rokiem kino rozwijało się. Zakupiono nowy projektor, ekran perełkowy, zadbano o profesjonalne nagłośnienie.

Razem z modernizacją sprzętu zadbano o poprawę repertuaru kina, tak, aby obejmował on szerokie spektrum świata filmu. Dzięki czemu w kinie Fenix możemy oglądać repertuar zarówno komercyjny jak i artystyczny. O ten drugi dba działający przy ŁOK, Dyskusyjny Klub Filmowy „Bez nazwy”.

Łowickie kino może poszczycić się także corocznym OCH Film Festiwalem, projektem realizowanym od od 2000 roku przez DKF. Odbywa się on zawsze w lutym przez cały miesiąc. Oprócz prezentacji filmów, widzowie mają okazję uczestniczyć także w wielu imprezach towarzyszących.

Warto dodać, że na widowni Teatru Muzycznego w Gdyni, podczas gali, była cała filmowa branża, która usłyszała o Łowiczu, a także o tym, że w mniejszych ośrodkach są ludzie z pasją i jest, dla kogo to robić.



Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]