Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
24 listopada 2019, 16:00
W Sali Barokowej łowickiego Muzeum, odbędzie się koncert „Weronika Mońka i Goście. Od Klasyki po Folk & Jazz”. W czasie koncertu, 24 listopada 2019 r. będziemy mogli usłyszeć aż 11 instrumentów! W muzyczną podróż zabiorą nas: Weronika Mońka- skrzypce, altówka, Karolina Matuszkiewicz- skrzypce, suka biłgorajska, fidel płocka, kemanche, Paulina Krakowian- skrzypce, suka biłgorajska, Michał Chwała- gitara, Artur Siejka- kontrabas i Szymon Mońka- akordeon.

Koncert odbędzie się w ramach dofinansowania z Łowickiego Ośrodka Kultury i projektu „Małe Granty 2019”. Muzykę klasyczną, folk i jazz zwykło się traktować jako odrębne światy. Tymczasem ta odrębność, często wyolbrzymiana, nie jest aż tak znacząca, jak mogłoby się nam wydawać. Podczas naszego koncertu chcielibyśmy pokazać łowickiej publiczności nasze podejście do muzyki, radość z jej tworzenia i wspólnego muzykowania oraz zapewnić, że muzyka ma takie granice, jakie nakładają na nią ludzie – pisze Weronika Mońka.

W programie koncertu znajdą się utwory reprezentujące różne gatunki muzyczne. Nie zabraknie znanych utworów z gatunku muzyki klasycznej tj. J. Halvorsen „Pascagalia” w wykonaniu duetu skrzypcowego, J. Pachelbel „Canon in D” czy też słynny D. Shostakovich „Waltz No.2” na kwartet i akordeon solo.

Kolejnym bardzo ważnym punktem, będzie muzyka folkowa zagrana w niekonwencjonalny sposób, otoczony mnogością improwizacji i przenikaniem się stylów przy użyciu wielu etnicznych instrumentów. Będziemy mieli okazje usłyszeć duet na suki biłgorajskie, zachwycić się brzmieniem fideli płockiej czy też wsłuchać się w tradycyjny instrument irański- kemanche. Pojawią się również autorskie kompozycje Weroniki Mońki inspirowane łowicką muzyką ludową.

Publiczność zgromadzona w muzeum, będzie miała również możliwość wysłuchania autorskich jazzowych kompozycji wykonawców. Połączenie oraz przenikanie się różnych stylów muzycznych w jednym koncercie może być bardzo ciekawym i nowym przeżyciem dla łowickiej publiczności. Weronika Mońka zaprosiła do udziału w koncercie wspaniałych muzyków, działających na polskich scenach klasycznych, jazzowych oraz folkowych. Skrzypaczka miała przyjemność współtworzyć z nimi wiele projektów, co skłoniło ją do zaproszenia właśnie tych artystów aby zaprezentowali się przed łowicką publicznością.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]