Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Wakacje w Muzeum w Nieborowie i Arkadii
4 lipca - 31 sierpnia 2014
LIPIEC 2014 r.
6.07.2014 r.
godz. 12:00, Pałac Nieborowski
„Muzealia z duszą” – dzieci 6-10 lat
Wrota pałacowych drzwi kryją wiele zakamarków oraz tajemnic. Tylko w tym magicznym pałacu można odnaleźć ślady rodziny książęcej. Na uczestników będzie czekał Kustosz, który wprowadzi dzieci w świat muzealiów. W ramach zajęć dzieci będą musiały odnaleźć księgę zatytułowaną „Muzealia z duszą”, która kryje wiele niedokończonych historii. Zadaniem młodych kustoszy będzie dokończenie księgi.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
12.07.2014 r.
godz. 12:00, Manufaktura Nieborowska
„Tajemnice starej filiżanki” - dzieci 6- 16 lat
Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo, że nie jest ze szkła? O tym i o wielu innych sprawach związanych z ceramiką dowiemy się w nieborowskiej Manufakturze Majoliki. Następnie samodzielnie, przy pomocy profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobimy własny kubek, filiżankę lub inne naczynie. Pomalowane przedmioty będzie można – po wypaleniu w piecu ceramicznym na drugi dzień – zabrać do domu.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
13.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski
„Geocaching czyli poszukiwanie skarbów ”- dzieci 10-16 lat
Zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę w geocaching, która odbędzie się na terenie Ogrodu Nieborowskiego. W ramach zajęć dowiemy się, czym jest i jak działa, ta coraz bardziej popularna gra terenowa. Nauczymy się jak zakładać konta internetowe, aby móc zanotować odkryte skrzynki. Uczestnicy w ramach zajęć praktycznych będą musieli odnaleźć ukryte skrytki na podstawie współrzędnych geograficznych oraz opisów udostępnionych przez ich założycieli. Na każdego uczestnika czeka pakiet edukacyjny z mapą, notesem oraz ołówkiem.
KAŻDY UCZESTNIK ZAJĘĆ MUSI PRZYNIEŚĆ ZE SOBĄ NAWIGACJĘ SAMOCHODOWĄ GPS.
(z naładowanym akumulatorem)
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
19.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski
„Jak Księżna Helena kapusty hodowała”- dzieci 10-16 lat
Zapoznanie uczestników z roślinami historycznymi uprawianymi na terenie Ogrodów Nieborowskich w poszczególnych etapach historycznych od średniowiecza do współczesności. Opowieść o przyjęciach organizowanych przez Księżną Helenę, na których podawano „nakrapiane kapusty”. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość uzupełnić nasadzenia na rabacie roślin historycznych.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
20.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski
„Kanikuły magnackie”- dzieci 7-16 lat
Ziemiańskie lato to czas swobody, radości, urozmaiceń różnymi atrakcjami. Podczas długich letnich dni oddawano się ulubionym rozrywkom konnej przejażdżce. W ramach zajęć dowiemy się, w jaki sposób spędzano kanikuły oraz jak wyglądała organizacja pracy na nieborowskim folwarku. Uczestnicy zajęć nauczą się jak prawidłowo osiodłać i dosiadać konia.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
26.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród, Pałac Nieborowski
„Francja elegancja”- dzieci 6-10 lat
Strój codzienny, odświętny, kostium teatralny – współcześnie często nawiązuje do garderoby historycznej. Jak zmieniała się moda od średniowiecza przez kolejne epoki aż do współczesności pokaże przygotowana przez nas prezentacja. W ramach zajęć również wędrówka po wnętrzach pałacu nieborowskiego ze szczególnym zwróceniem uwagi na modę „ z portretów”. Na uczestników zajęć czekają również warsztaty z projektowania mody.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
27.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski
„Cegła kłóci się z cegłą czyli gdzie jest architekt?”- dzieci 6-16 lat
Szymon Bogumił Zug zaprasza wszystkie dzieci na zajęcia. Jako wybitny architekt zajmujący się ogrodową oprawą Arkadii pragnie przekazać wiedzę, która była niezbędna do stworzenia budowli. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję różnymi technikami przedstawić obiekty ogrodowe. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w letnim plenerze arkadyjskim.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
SIERPIEŃ 2014
2.08.2014 r.
godz. 16:00, Ogród Nieborowski
Projekcja filmu pt.: „Śladami Pana Samochodzika- Niesamowity Dwór”- dzieci- 6-16 lat
Uczestnicy zajęć zamienią się w detektywów i zgodnie ze wskazówkami muszą dotrzeć do miejsca, gdzie odbędzie się projekcja kultowego filmu pt.: „Śladami Pana Samochodzika- Niesamowity Dwór”, którego fragmenty zostały nakręconego w Muzeum w Nieborowie. Każdy uczestnik, tak jak na prawdziwym seansie filmowym dostanie popcorn.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
3.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski
„Kulisy starożytnego teatru”- dzieci 6-16 lat
Zabawa w teatr była częstą rozrywką wśród arystokracji. Stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania aktorskich, reżyserskich i scenograficznych talentów. Nawiązując do bogatych tradycji życia mieszkańców, przeniesiemy się w niezwykłą podróż do świata dawnego teatru. W ramach zajęć uczestnicy poznają tajniki przygotowania sztuki starożytnej, zamieniając się również w aktorów. Zwieńczeniem zajęć będzie odegranie przedstawienia.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
09.08.2014 r.
godz. 12:00, Pałac w Nieborowie, Domek Ogrodnika
„Zabaweczki-laleczki, koguciki i koniki”- 6-13 lat
Nudzą Was zabawki ze sklepowych półek? Macie ochotę przenieść się w czasie i poznać proste sposoby na wykonanie oryginalnych zabawek? Pokażemy Wam jak w ciągu dwóch godzin mogą powstać Przytulanki-szmacianki, ozdobne koguciki i drewniane koniki. Każde z Was wykona własną zabawkę, którą później zabierze do domu.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
10.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski „Zaginiony guzik Szpaka Mateusza”- 6-12 lat
Odtworzymy filmowy wątek z Akademii Pana Kleksa, związany z guzikami Szpaka Mateusza. Do czego były mu potrzebne? Dlaczego je kolekcjonował? Wspólnie pomożemy Mateuszowi odnaleźć ten najcenniejszy i magiczny okaz.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
16.08.2014 r.
godz. 12:00, Pałac w Nieborowie „Tropiciele pałacowych skarbów”- dzieci 9-16 lat
W Pałacu nieborowskim znajdują się skarby. CENNE - bo warte nieraz dziesiątki tysięcy złotych, BEZCENNE - bo wykonane rękami mistrzów w taki sposób, jak nikt już dzisiaj nie potrafi. Tropiciele z mapką w ręku, podążając za ukrytymi wskazówkami odnajdą i poznają najwspanialsze pałacowe obiekty. Jakie? ….to tajemnica…
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
17.08.2014 r.
godz. 12:00, Pałac w Nieborowie, Manufaktura „Ciepło-zimno”- dzieci 6-16 lat
Czy wiecie w jaki sposób ogrzewano XVIII-wieczny pałac? Skąd brano opał na zimę? Czym zajmowała się służba? Jak robiono kafle piecowe? Kto je malował? To i owo dowiecie się właśnie na tych zajęciach. Oprowadzi Was po tajnych zakamarkach służba pałacowa, która pokaże miejsca nieznane i tajemnicze. Na wszystkich uczestników czekają również warsztaty z malowania kafli.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
23.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski
„Geocaching czyli poszukiwanie skarbów”- dzieci- 10-16 lat
Zapraszamy wszystkie dzieci na drugą odsłonę zajęć w geocaching, które odbędą się na terenie Ogrodu Arkadyjskiego. W ramach zajęć dowiemy się czym jest i jak działa, ta coraz bardziej popularna gra terenowa. Nauczymy się jak zakładać konta internetowe, aby móc zanotować odkryte skrzynki. Uczestnicy w ramach zajęć praktycznych będą musieli odnaleźć ukryte skrytki na podstawie współrzędnych geograficznych oraz opisów udostępnionych przez ich założycieli. Na każdego uczestnika czeka pakiet edukacyjny z mapą, notesem oraz ołówkiem.
KAŻDY UCZESTNIK ZAJĘĆ MUSI PRZYNIEŚĆ ZE SOBĄ NAWIGACJĘ SAMOCHODOWĄ GPS.
(z naładowanym akumulatorem)
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
24.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski „Mania wielkości”- dzieci- 6-16 lat
Uwaga! Kreacja bez ograniczeń. Zapraszamy wszystkie dzieci, które pragną obudzić w sobie moc kolorów. Właśnie tutaj rozwiniesz swoją kreatywność za pomocą różnych technik malarskich. Pod okiem edukatorów muzealnych nauczysz się jak przygotować podstawę obrazu wielkoformatowego, jak rozplanować na nim kompozycję oraz jak się stworzyć obraz, który nie mieści się na standardowej sztaludze. Daj upust swojej nieograniczonej fantazji!
Koszt: 20 zł/ os.+ bilet wstępu
30.08.2014 r.
Pałac w Nieborowie, godz. 20:00, dzieci w wieku 12- 16 lat, godz. 23:00, dorośli
„Duchy z minionej epoki”- nocne zwiedzanie, Legendy od wieków wzbudzają w nas wiele emocji. Czy słyszeliście opowieść o Annie Orzelskiej, która zamienia się w Białą Damę? A może o postaci Kardynała Radziejowskiego - znanego pałacowego ducha? Jeśli nie, to zapraszamy na wspólne nocne zwiedzanie pałacu nieborowskiego. A kto wie, może i Wy spotkacie duchy z minionej epoki
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
31.08.2014 r.
godz. 18:00, Pałac w Nieborowie „Bal u Radziwiłłów”- dzieci 6-13 lat
Czy uczestniczyliście w wielkim balu pełnym książąt i księżniczek? Teraz macie jedyną i niepowtarzalną okazję. Przyjdźcie do nas i zostańcie gośćmi honorowymi na balu książęcym. Czeka na Was moc atrakcji: stroje, maski, nauka tańca z tancmistrzami, a wszystko to w pałacowej scenerii. To jednak nie koniec atrakcji. Wszyscy uczestnicy wezmą udział w uroczystej kolacji.
Koszt: 30 zł/ os. + bilet wstępu
6.07.2014 r.
godz. 12:00, Pałac Nieborowski
„Muzealia z duszą” – dzieci 6-10 lat
Wrota pałacowych drzwi kryją wiele zakamarków oraz tajemnic. Tylko w tym magicznym pałacu można odnaleźć ślady rodziny książęcej. Na uczestników będzie czekał Kustosz, który wprowadzi dzieci w świat muzealiów. W ramach zajęć dzieci będą musiały odnaleźć księgę zatytułowaną „Muzealia z duszą”, która kryje wiele niedokończonych historii. Zadaniem młodych kustoszy będzie dokończenie księgi.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
12.07.2014 r.
godz. 12:00, Manufaktura Nieborowska
„Tajemnice starej filiżanki” - dzieci 6- 16 lat
Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo, że nie jest ze szkła? O tym i o wielu innych sprawach związanych z ceramiką dowiemy się w nieborowskiej Manufakturze Majoliki. Następnie samodzielnie, przy pomocy profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobimy własny kubek, filiżankę lub inne naczynie. Pomalowane przedmioty będzie można – po wypaleniu w piecu ceramicznym na drugi dzień – zabrać do domu.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
13.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski
„Geocaching czyli poszukiwanie skarbów ”- dzieci 10-16 lat
Zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę w geocaching, która odbędzie się na terenie Ogrodu Nieborowskiego. W ramach zajęć dowiemy się, czym jest i jak działa, ta coraz bardziej popularna gra terenowa. Nauczymy się jak zakładać konta internetowe, aby móc zanotować odkryte skrzynki. Uczestnicy w ramach zajęć praktycznych będą musieli odnaleźć ukryte skrytki na podstawie współrzędnych geograficznych oraz opisów udostępnionych przez ich założycieli. Na każdego uczestnika czeka pakiet edukacyjny z mapą, notesem oraz ołówkiem.
KAŻDY UCZESTNIK ZAJĘĆ MUSI PRZYNIEŚĆ ZE SOBĄ NAWIGACJĘ SAMOCHODOWĄ GPS.
(z naładowanym akumulatorem)
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
19.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski
„Jak Księżna Helena kapusty hodowała”- dzieci 10-16 lat
Zapoznanie uczestników z roślinami historycznymi uprawianymi na terenie Ogrodów Nieborowskich w poszczególnych etapach historycznych od średniowiecza do współczesności. Opowieść o przyjęciach organizowanych przez Księżną Helenę, na których podawano „nakrapiane kapusty”. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość uzupełnić nasadzenia na rabacie roślin historycznych.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
20.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski
„Kanikuły magnackie”- dzieci 7-16 lat
Ziemiańskie lato to czas swobody, radości, urozmaiceń różnymi atrakcjami. Podczas długich letnich dni oddawano się ulubionym rozrywkom konnej przejażdżce. W ramach zajęć dowiemy się, w jaki sposób spędzano kanikuły oraz jak wyglądała organizacja pracy na nieborowskim folwarku. Uczestnicy zajęć nauczą się jak prawidłowo osiodłać i dosiadać konia.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
26.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród, Pałac Nieborowski
„Francja elegancja”- dzieci 6-10 lat
Strój codzienny, odświętny, kostium teatralny – współcześnie często nawiązuje do garderoby historycznej. Jak zmieniała się moda od średniowiecza przez kolejne epoki aż do współczesności pokaże przygotowana przez nas prezentacja. W ramach zajęć również wędrówka po wnętrzach pałacu nieborowskiego ze szczególnym zwróceniem uwagi na modę „ z portretów”. Na uczestników zajęć czekają również warsztaty z projektowania mody.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
27.07.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski
„Cegła kłóci się z cegłą czyli gdzie jest architekt?”- dzieci 6-16 lat
Szymon Bogumił Zug zaprasza wszystkie dzieci na zajęcia. Jako wybitny architekt zajmujący się ogrodową oprawą Arkadii pragnie przekazać wiedzę, która była niezbędna do stworzenia budowli. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję różnymi technikami przedstawić obiekty ogrodowe. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w letnim plenerze arkadyjskim.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
SIERPIEŃ 2014
2.08.2014 r.
godz. 16:00, Ogród Nieborowski
Projekcja filmu pt.: „Śladami Pana Samochodzika- Niesamowity Dwór”- dzieci- 6-16 lat
Uczestnicy zajęć zamienią się w detektywów i zgodnie ze wskazówkami muszą dotrzeć do miejsca, gdzie odbędzie się projekcja kultowego filmu pt.: „Śladami Pana Samochodzika- Niesamowity Dwór”, którego fragmenty zostały nakręconego w Muzeum w Nieborowie. Każdy uczestnik, tak jak na prawdziwym seansie filmowym dostanie popcorn.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
3.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski
„Kulisy starożytnego teatru”- dzieci 6-16 lat
Zabawa w teatr była częstą rozrywką wśród arystokracji. Stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania aktorskich, reżyserskich i scenograficznych talentów. Nawiązując do bogatych tradycji życia mieszkańców, przeniesiemy się w niezwykłą podróż do świata dawnego teatru. W ramach zajęć uczestnicy poznają tajniki przygotowania sztuki starożytnej, zamieniając się również w aktorów. Zwieńczeniem zajęć będzie odegranie przedstawienia.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
09.08.2014 r.
godz. 12:00, Pałac w Nieborowie, Domek Ogrodnika
„Zabaweczki-laleczki, koguciki i koniki”- 6-13 lat
Nudzą Was zabawki ze sklepowych półek? Macie ochotę przenieść się w czasie i poznać proste sposoby na wykonanie oryginalnych zabawek? Pokażemy Wam jak w ciągu dwóch godzin mogą powstać Przytulanki-szmacianki, ozdobne koguciki i drewniane koniki. Każde z Was wykona własną zabawkę, którą później zabierze do domu.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
10.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski „Zaginiony guzik Szpaka Mateusza”- 6-12 lat
Odtworzymy filmowy wątek z Akademii Pana Kleksa, związany z guzikami Szpaka Mateusza. Do czego były mu potrzebne? Dlaczego je kolekcjonował? Wspólnie pomożemy Mateuszowi odnaleźć ten najcenniejszy i magiczny okaz.
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
16.08.2014 r.
godz. 12:00, Pałac w Nieborowie „Tropiciele pałacowych skarbów”- dzieci 9-16 lat
W Pałacu nieborowskim znajdują się skarby. CENNE - bo warte nieraz dziesiątki tysięcy złotych, BEZCENNE - bo wykonane rękami mistrzów w taki sposób, jak nikt już dzisiaj nie potrafi. Tropiciele z mapką w ręku, podążając za ukrytymi wskazówkami odnajdą i poznają najwspanialsze pałacowe obiekty. Jakie? ….to tajemnica…
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
17.08.2014 r.
godz. 12:00, Pałac w Nieborowie, Manufaktura „Ciepło-zimno”- dzieci 6-16 lat
Czy wiecie w jaki sposób ogrzewano XVIII-wieczny pałac? Skąd brano opał na zimę? Czym zajmowała się służba? Jak robiono kafle piecowe? Kto je malował? To i owo dowiecie się właśnie na tych zajęciach. Oprowadzi Was po tajnych zakamarkach służba pałacowa, która pokaże miejsca nieznane i tajemnicze. Na wszystkich uczestników czekają również warsztaty z malowania kafli.
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
23.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Arkadyjski
„Geocaching czyli poszukiwanie skarbów”- dzieci- 10-16 lat
Zapraszamy wszystkie dzieci na drugą odsłonę zajęć w geocaching, które odbędą się na terenie Ogrodu Arkadyjskiego. W ramach zajęć dowiemy się czym jest i jak działa, ta coraz bardziej popularna gra terenowa. Nauczymy się jak zakładać konta internetowe, aby móc zanotować odkryte skrzynki. Uczestnicy w ramach zajęć praktycznych będą musieli odnaleźć ukryte skrytki na podstawie współrzędnych geograficznych oraz opisów udostępnionych przez ich założycieli. Na każdego uczestnika czeka pakiet edukacyjny z mapą, notesem oraz ołówkiem.
KAŻDY UCZESTNIK ZAJĘĆ MUSI PRZYNIEŚĆ ZE SOBĄ NAWIGACJĘ SAMOCHODOWĄ GPS.
(z naładowanym akumulatorem)
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
24.08.2014 r.
godz. 12:00, Ogród Nieborowski „Mania wielkości”- dzieci- 6-16 lat
Uwaga! Kreacja bez ograniczeń. Zapraszamy wszystkie dzieci, które pragną obudzić w sobie moc kolorów. Właśnie tutaj rozwiniesz swoją kreatywność za pomocą różnych technik malarskich. Pod okiem edukatorów muzealnych nauczysz się jak przygotować podstawę obrazu wielkoformatowego, jak rozplanować na nim kompozycję oraz jak się stworzyć obraz, który nie mieści się na standardowej sztaludze. Daj upust swojej nieograniczonej fantazji!
Koszt: 20 zł/ os.+ bilet wstępu
30.08.2014 r.
Pałac w Nieborowie, godz. 20:00, dzieci w wieku 12- 16 lat, godz. 23:00, dorośli
„Duchy z minionej epoki”- nocne zwiedzanie, Legendy od wieków wzbudzają w nas wiele emocji. Czy słyszeliście opowieść o Annie Orzelskiej, która zamienia się w Białą Damę? A może o postaci Kardynała Radziejowskiego - znanego pałacowego ducha? Jeśli nie, to zapraszamy na wspólne nocne zwiedzanie pałacu nieborowskiego. A kto wie, może i Wy spotkacie duchy z minionej epoki
Koszt: 15 zł/ os. + bilet wstępu
31.08.2014 r.
godz. 18:00, Pałac w Nieborowie „Bal u Radziwiłłów”- dzieci 6-13 lat
Czy uczestniczyliście w wielkim balu pełnym książąt i księżniczek? Teraz macie jedyną i niepowtarzalną okazję. Przyjdźcie do nas i zostańcie gośćmi honorowymi na balu książęcym. Czeka na Was moc atrakcji: stroje, maski, nauka tańca z tancmistrzami, a wszystko to w pałacowej scenerii. To jednak nie koniec atrakcji. Wszyscy uczestnicy wezmą udział w uroczystej kolacji.
Koszt: 30 zł/ os. + bilet wstępu
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net