Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
15 maja 2020
Kolejne zabytkowe groby na łowickich cmentarzach zostaną wyremontowane z pieniędzy zebranych w czasie kwest, organizowanych przez PTTK Oddział w Łowiczu. Pracami konserwacyjnymi objęte zostaną tym razem dwa nagrobki: p. pułkownika Jana Mioduszewskiego żołnierza 10 Pułku Piechoty, poległego w pierwszych dniach września 1939 roku pod Łowiczem, znajdujący się na cmentarzu katedralnym i Ferdynanda Wilhelma Eichhorna inżyniera i budowniczego Powiatu Łowickiego, społecznika i członka Ochotniczej Straży Ogniowej w Łowiczu, znajdujący się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.
Będzie on pierwszym nagrobkiem remontowanym na tym cmentarzu, w czasie dziesięcioletniej historii organizowania zbiórki! Do tej pory remontowano głównie nagrobki na cmentarzu katedralnym i cmentarzu parafii Świętego Dycha EMAUS. Nie mogło więc być inaczej, bo kwesta prowadzona jest również na tym cmentarzu. Co warte jest podkreślenia, co roku bierze w niej czynnie udział, pastor parafii.

Nie będzie to jedyna inwestycja na tym cmentarzu. PTTK planuje również zorganizować akcję społeczną, której celem będzie uporządkowanie grobów oraz zabezpieczenie farbą antykorozyjną, elementów metalowych nagrobków. Niestety wielu z nich już nie ma, bo zostały skradzione przez złomiarzy. Skala kradzieży jest ogromna! Być może konserwacja tego co zostało spowoduje, że pozostaną one na swoich miejscach na kolejne lata?

W tym roku zakończone zostaną również prace przy nagrobku artysty malarza Jana Konopackiego, na cmentarzu katedralnym. Pozostała jeszcze do wykonania skradziona, marmurowa tablica oraz położenie warstwy ochronnej, zabezpieczającej nagrobek przed warunkami atmosferycznymi. Prace już zostały zlecone, a płyta zamówiona.

Spotkanie w czasie którego dokonano wyboru nagrobków odbyło się w czwartek, 14 maja 2020 roku. Wzięli w nim udział organizatorzy kwesty z PTTK oraz zaproszeni goście. Wśród nich: prezes PTTK Oddział w Łowiczu Adam Szymański, prezes Koła Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu Zdzisław Kryściak, przewodnik PTTK i koordynator kwesty z ramienia PTTK Jacek Rybus oraz pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Kutnie i Płocku Szymon Czambor i konserwator zabytków z Żyrardowa Piotr Owczarek, który będzie prowadził prace przy nagrobkach.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]