Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
4 kwietnia 2019
Przewodnicy PTTK oddział w Łowiczu zorganizowali kolejne ciekawe spotkanie historyczne. Tym razem odbyło się ono w Sali Radzieckiej łowickiego ratusza. Miejsce nie było przypadkowe! 31 marca 2019 r. minęło dokładnie 100 lat łowickiej samorządności i związanym tym faktem wydarzeniem, jakim była publiczna prezentacja, nowo oddanej sali posiedzeń Rady Miejskiej.
Sala Radziecka znajduje się na piętrze łowickiego ratusza miejskiego. Projekt przebudowy pomieszczeń ratusza i stworzenia reprezentacyjnej sali na posiedzenia Rady, był pomysłem burmistrza Leona Gołębiowskiego, który w tym celu przekazał nie zajmowane przez siebie mieszkanie służbowe.

Zdobią ją malowidła 36 herbów dawnych województw i ziem Królestwa Polskiego oraz portrety wybitnych Polaków: Henryka Sienkiewicza, Tadeusza Kościuszki, króla Kazimierza Wielkiego, arcybpa Jana Łaskiego i Stanisława Staszica. Malowidła są autorstwa Józefa Lamparskiego z Warszawy z 1918 r. W czasie okupacji niemieckiej Maurycy Klimecki uratował malowidła przed zniszczeniem, zaklejając je gazetami. Od 1946 r. sala była miejscem obrad Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.

Do pierwotnej swojej funkcji wróciła w 1990 r., po pierwszych demokratyczny wyborach samorządowych w Polsce od czasów zakończenia II wojny światowej. Na co dzień, sala nie jest udostępniana do zwiedzania.

W spotkaniu wzięło udział 40 osób. O historii łowickich ratuszy, Sali Radzieckiej i zdobiących ją historycznych malowidłach opowiadali kolejno przewodnicy: Katarzyna Skierska-Pięta, Katarzyna Piotrkiewicz i Zdzisław Kryściak.

Prezentacja sali była możliwa dzięki burmistrzowi Krzysztofa Jana Kalińskiego, który  obecny w czasie spotkania opowiedział również zebranym pewną anegdotę związaną z Salą Radziecką. Kilka lat wcześniej zwrócono mu uwagę, że po tylu latach wolnej Polski w Łowiczu nadal jest… Sala Radziecka!

Wyjaśniał on wówczas rozmówcy, że nazwa pochodzi od radzenia, czyli podejmowania decyzji. Radnych kiedyś nazywano rajcami. Często więc błędnie jest ona kojarzona z wojskiem radzieckim, stacjonującym niegdyś w Łowiczu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]