Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
14 sierpnia 2014
W tym roku minęła 100 rocznica śmierci, wybitnego polskiego malarza, reprezentanta realizmu Józefa Chełmońskiego. W związku z rocznicą w Boczkach Chełmońskich k/ Łowicza, gdzie urodził się artysta, 31 sierpnia 2014 r. odbędzie się uroczystość, upamiętniająca Jego działalność i twórczość.
Organizatorami spotkania będą Urząd Gminy Kocierzew Południowy, urząd Gminy Chąśno, Parafia Rzymskokatolicka św. Rocha w Boczkach Chełmońskich i Państwo Agata i Jacek Kłos, obecni właściciele parku i dworku, w którym urodził się Chełmoński.

Honorowy Patronat nad uroczystością objął Biskup Łowiczki Andrzej Franciszek Dziuba oraz Starosta Łowiczki Krzysztof Figat.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału w uroczystości.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
  • 11.30 Zbiórka w parku i uroczysty przemarsz do kościoła wraz z Regionalnym Zespołem Piesni i tańca Boczki Chełmońskie.
  • 12.00 Msza Święta w kościele parafialnym pw. Św. Rocha.
  • 13.15 Złożenie kwiatów przy pomniku Józefa Chełmońskiego
  • 13.30 Wykład na temat ostatnich lat życia Józefa Chełmońskiego. Pani Marzena Kozanecka –Zwierz, dyrektor Muzeum w Łowiczu.
  • 14.00 Przemówienia okolicznościowe.
  • 14.30 Spektakl teatralny o życiu Józefa Chełmońskiego.
  • 15.00 Poczęstunek
Józef Chełmoński urodził się on 7 listopada 1849 r. w Boczkach niedaleko Łowicza. Rodzice malarza dzierżawili majątek Boczki, a ojciec Józef Adam dodatkowo pełnił funkcję wójta. Tutaj upłynęło Józefowi dzieciństwo, a w latach 1862-1865 uczęszczał do szkoły powiatowej w Łowiczu, mieszczącej się w obecnym gmachu muzeum. W tym czasie mieszkał u swojej babki w Łowiczu przy ulicy Koński Targ. Ostatnie 25 lat swojego życia spędził w Kuklówce niedaleko Radziejowic, gdzie zmarł 6 kwietnia 1914 r. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Żelechowie obok swojego przyjaciela, księdza Pełki. Dziadek malarza również Józef, był przez wiele lat pełnił funkcje sekretarza księcia Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela Nieborowa. Gdy zmarł w 1855 r. pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kocierzewie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]