Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
29 marca 2021
Od roku zmagamy się z pandemią Covid-19. Związane to jest z wieloma trudnościami, ograniczeniami i obostrzeniami sanitarnymi. Zamykaniem placówek kulturalnych i publicznych oraz wprowadzaniem kwarantanny. Sytuacja ta w różny sposób wpływa na nasze życie. Staramy się, jakoś z nią radzić. Sposoby są różne. Jednym z nich, może być np. pisanie książki. Taki sposób wybrał, zaledwie 10-letni Aleksander Rutkowski z Łowicza.
Głównym bohaterem jego publikacji pt. „Mały Urwis. Kataklizm Seros-36”, wydanej przez Wydawnictwo Kurza Stopka, jest chłopiec i otaczający go świat oraz szalejąca epidemia groźnego wirusa Seros-36. W sposób zabawny, w świecie mniej zabawnym, Olek przelał na papier swoje własne spostrzeżenia na temat Koronawirusa i związaną z nim społeczną kwarantanną.

Książka Olka nie tylko bawi, ale co ważne, pozwala również zobaczyć to w jaki sposób odbiera on całą tę sytuację i jak z nią sobie radzi. Co ciekawe, młody autor nie tylko napisał treść książki ale również własnoręcznie wykonał do niej ilustracje. Pełnia one role dopełnienia przygód Urwisa. Książka posada 30 stron i podzielona została na 14 rozdziałów.

- Do napisania książki, zmusiła mnie codzienna rutyna pandemii. Nie wychodzenie na dwór, brak kontaktu z kolegami. Mogę jedynie porozmawiać z nimi przez Skype, czy inne platformy społecznościowe. W przygodach Urwisa nie zabrakło również momentów fantastycznych np. pojawienie się szalonego robota - mówił Olek Rutkowski w wywiadzie dla TVP3.

Rodzice nie kryją dumy z twórczości swojego syna. I mają ku temu powody.

- Najfajniejsze jest to, że nikt go do tego nie namawiał. On po prostu tak, sam z siebie, usiadł i napisał tę książkę. Inspiracją dla niego była seria książek dla dzieci i młodzieży pt. Dziennik Cwaniaczka, autorstwa amerykańskiego pisarza Jeffa Kinneya – mówił wywiadzie Piotr Rutkowski, tata Olka.

Książki te wydawane są od 2007 roku i opowiadają o życiu nastoletniego Grega, który opisuje swoje perypetie i zmagania ze szkolną rzeczywistością w prowadzonym przez siebie dzienniku. Zdarzenia inspirowane są osobistymi przeżyciami twórcy.

Podobną technikę zastosował w swojej książce Olek i wyszło mu to naprawdę bardzo dobrze. Czego dowodem jest chociażby to, że została ona wydana przez Wydawnictwo Kurza Stopka: http://www.kurzastopka.pl/

Młody autor oprócz wersji pisanej, przygotował również wydanie elektroniczne swojej publikacji. Dostępna jest ona na stornie wydawnictwa oraz w linku: http://www.kurzastopka.pl/wp-content/uploads/2021/03/olek.pdf?fbclid=IwAR1X6v8TumnYJu0E0yGvcLxHSVcBUjyRKiH0BAobU8x0VaPtXb_Mox3UXhQ

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością młodego Łowiczanina. Tak rodzą się wielkie talenty!

Olkowi Rutkowskiemu gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne publikacje!


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]