Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
‹‹    A-    A+
Aktualności
29 kwietnia 2016
Na murze Zakładu Karnego w Łowiczu została odsłonięta tablica upamiętniająca sześciu funkcjonariuszy służby więziennej, zamordowanych przez NKWD w czasie II wojny światowej (w Wilnie, Katyniu, Kalininie i Charkowie) oraz zmarłych w wyniku represji w obozach Baskaja. Inicjatorem ufundowania tablicy był łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej, którzy przedsięwzięcie zrealizowali wspólnie z Zakładem Karnym w Łowiczu.
Uroczystość odsłonięcia tablicy, na której znalazły się nazwiska: Jana Feliksa Czekałło, Zygmunta Rzepeckiego, Ignacego Stachlewskiego, Mariana Władyki, Bolesława Hellera oraz Tomasza Zielińskiego, odbyła się w czwartek, 28 kwietnia 2016 r. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie dr Joanna Żelazko z IPN oraz płk Jacek Lenart, dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Łodzi. Tablicę poświęcił ks. bp Wojciech Osial.

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości. Wśród nich delegacje IPN, władz województwa łódzkiego, powiatu łowickiego i komendy PSP, miasta Łowicza oraz Służby Więziennej w Łowiczu.

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy i złożeniu pod nią kwiatów przez delegacje, dalsza cześć uroczystości odbyła się w świetlicy placówki penitencjarnej. W trakcie spotkania płk. dr Krystian Bedyński przedstawił sylwetki pomordowanych funkcjonariuszy służby więziennej. Wrócił uwagę na fakt, że służba więzienna to nie tylko funkcjonariusze, to również ich rodziny, pracownicy cywilni, sędziowie i żołnierze Wojska Polskiego. Wszyscy byli ofiarami NKWD. Na dowód przytoczył kilka istotnych liczb. W wyniku tajnych egzekucji w latach 1939-1940 z rąk stalinowskiego okupanta zginęło ponad 300 funkcjonariuszy więziennictwa, a blisko 100 straciło życie w łagrach.

Następnie o początkach więziennictwa w Łowiczu opowiadał historyk, regionalista i przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak, który zawodowo jest funkcjonariuszem ZK w Łowiczu.

Pierwsze więzienie w Łowiczu mieściło się przy obecnej ul. Kurkowej. Aby powstało, zawłaszczono wówczas własność parafii św. Ducha i dwóch rodzin – Madanowskich i Sawickich. Więzienie na tamte czasy było bardzo nowoczesne. Przystosowane było do przyjęcia 150 więźniów, nad którymi czuwało 18 funkcjonariuszy. Zakład Karny przy ul. Kurkowej funkcjonował do 1945 r. W tym czasie kierowało nim dziewięciu naczelników, najdłuższą kadencją miał pierwszy – Hipolit Sokolewicz (1918-1931).

Po 30 latach przerwy w 1974 r. powołany został w Łowiczu, w obiektach Polskich Kolei Państwowych, Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Łodzi. W 1978 r. jednostka została przekształcona w samodzielny zakład karny i funkcjonuje do dziś.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]