Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
15 czerwca 2020
W Galerii „Browarna”, mieszczącej się przy ul. Podrzecznej 17 w Łowiczu, w Boże Ciało - 11 czerwca 2020 roku, zorganizowany został pierwszy kiermasz autorskich wydawnictw związanych z Łowiczem, regionem łowickim oraz samym świętem. Wszystkie albumy, książki, pocztówki i plakaty były sprzedawane w specjalnych, promocyjnych cenach. Chętnych nie brakowało.
W ofercie kiermaszu znalazł się m.in. bogato ilustrowany album „Boże Ciało”, zawierający kilkaset zdjęć łowiczanina, wielokrotnego laureata ogólnopolskich konkursów fotograficznych - Jerzego Boreckiego, na których można prześledzić, jak procesja i tradycyjny łowicki jarmark, zmieniały swoje oblicze w ciągu ostatnich dwóch dekad. Do kupienia były także pocztówki i plakaty z archiwalnymi zdjęciami łowickiej procesji pochodzącymi z prasy ogólnopolskiej, które udostępnił przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak.

Zainteresowani historią Łowicza i okolic mogli wyposażyć swoje domowe biblioteczki w „Szkice Łowickie” oraz „Karty z dziejów Łowicza” autorstwa Marka Wojtylaka, które zostały wydane przez łowicki Oddział Archiwum Państwowego w Warszawie oraz „Łowickie Nekropolie. Inny wymiar naszej obecności” autorstwa przewodnika PTTK Jacka Rybusa, wydane przez Łowicki Ośrodek Kultury.

Nie zabrakło również propozycji dla miłośników Józefa Chełmońskiego, którego twórczość i związki z regionem Galeria od lat przypomina i promuje. W ofercie kiermaszu znalazł się m.in. unikatowy album „Mazowieckie siedziby Józefa Chełmońskiego", zawierający jedyny tej skali komplet dokumentacji fotograficznej dotyczącej życia malarza, zestawy pocztówek z reprodukcjami jego obrazów i rysunków, reprint „Korespondencji” malarza, zeszyty z ilustracjami do paryskiego „Le Monde Illustree” oraz pozycja „Józefowi Chełmońskiemu Jan Wegner”.

W trakcie kiermaszu można było również obejrzeć wystawę malarstwa Roberta Bubla pt. Real i[n]sta[nt].

Kto skorzystał z zaproszenia Galerii z pewnością nie żałował i na pewno nie wyszedł z pustymi rękoma.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]