Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
8 kwietnia 2014
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński spotkał się z młodzieżą z Włoch, Francji, Grecji, Turcji i Portugalii, goszczącą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu w ramach programu Comenius.
Podczas spotkania w ratuszu miejskim, goście zapoznali się m.in. z zasadami pracy burmistrza, najważniejszymi wydarzeniami z historii miasta oraz obejrzeli film promocyjny o Łowiczu pt. „Łowić Łowicz” autorstwa Michała Sierszaka. Każdy z nich na pamiątkę otrzymał od burmistrza gadżety łowickie, aby przypominały one im pobyt w Polsce.

Głównym założeniem projektu Comenius jest porównanie technologii żywności w krajach europejskich pod kątem znalezienia podobieństw i różnic oraz promowanie nauczania technicznego i zawodowego języka angielskiego, a także podniesienie motywacji do nauki języka. Każdy z krajów partnerskich zajmuje się konkretnym produktem, analizując poszczególne procesy i przedstawiając je pozostałym partnerom.

Włosi w listopadzie 2012 zdradzali sekrety produkcji sera. Francja w maju 2013 roku przeanalizowała produkcję miodu, a w październiku tego samego roku Grecy przedstawili proces produkcji oliwy z oliwek. W styczniu 2014 uczniowie poznawali sekrety wypieku tureckiego chleba, a w marcu w Portugalii uczyli się parzenia herbaty. W Polsce w trakcie najbliższego tygodnia uczestnicy projektu poznają procesy związane z przetwórstwem jabłek. Wizyta zostanie zwieńczona konkursem kulinarnym opartym o produkty przedstawiane w trakcie projektu.

Podczas pobytu w Łowiczu goście Comeniusa zwiedzili m.in. muzeum, Bazylikę Katedralną, a także weszli na wieżę widokową skąd podziwiali panoramę miasta. W szkole na Blichu wzięli udział w warsztatach ludowych przygotowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” pod kierownictwem choreografa Pana Marcina Klimczaka i instruktora muzycznego Pana Jana Dutkiewicza. Zapoznali się również ze sztuką łowicką i jej wyrobami, prezentowanymi przez łowickie twórczynie ludowe.

Warto przypomnieć, że szkoła na Blichu jest ostatnim punktem międzynarodowej podróży uczestników Comeniusa.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]