Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 listopada 2018
„To dzięki takim wydarzeniom, pamięć o zamordowanych na Wschodzie Polakach jest nadal żywa” - powiedział burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, podsumowując z uznaniem „ Zaduszki katyńskie”, przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Spotkanie odbyło się 29 listopada 2018 r. w Sali Barokowej łowickiego muzeum i miało charakter słowno-muzycznej prezentacji. Jego pomysłodawcą i organizatorem był dr Zbigniew Kostrzewa, członek zarządu Rodzin Katyńskich.
Temat koncertu nie należał do łatwych. Zbrodnia katyńska, jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeniem w historii Polski. Wiosną 1940 roku radziecka policja polityczna NKWD dokonała mordu na co najmniej 21 768 obywatelach Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni.

Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Rodziny ofiar zbrodni przebywające na tych terenach – ok. 22–25 tys. rodzin (ponad 60 tys. osób) – wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu.

Egzekucja ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” odbywała się w sposób bestialski, strzałami w tył głowy z broni krótkiej W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało dotąd wyjaśnionych.

Koncert rozpoczął się przy zgaszonych światłach, od prezentacji filmu dokumentalnego, ukazującego masowe groby zamordowanych w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD. Po filmie, uczestnicy „Zaduszek katyńskich” wysłuchali przejmującej ballady „Ostatni list” autorstwa Lecha Makowieckiego. Uczniowie zaprezentowali również wzruszający wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Guzik”, utwór Jacka Kaczmarskiego „Katyń” oraz fragment książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje...”

W czasie spotkanie jeden ze swoich wierszy zaprezentował również poeta dr Zbigniew Kostrzewa, dla którego temat katyński jest niezwykle ważny. Jego ojciec – Stanisław – zginął w radzieckim obozie w Starobielsku.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]