Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 lutego 2022
Uczczenie 159. rocznicy bitwy, jaką stoczył z wojskami rosyjskimi oddział powstańczy pod dowództwem Władysława Stroynowskiego, 7 lutego 1863 roku na terenie Puszczy Bolimowskiej, było głównym celem XXI Rajdu Szlakiem Powstania Styczniowego, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu.
Współorganizatorami rajdu byli: Urząd Miejski w Łowiczu, Urząd Miasta i Gminy w Bolimowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej.

Rajd zorganizowany został, 5 lutego 2022 r. i rozpoczął się Mszą Świętą w kościele p.w. Świętej Anny w Bolimowie.

Nabożeństwo celebrował proboszcz parafii bolimowskiej ks. Krzysztof Chojnacki, a wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy, uczestnicy imprezy oraz poczet sztandarowy łowickiego Oddziału PTTK.

Zwykle nabożeństwo odbywało się przy pomniku powstańców, jednak ze względu na warunki atmosferyczne zdecydowano się przenieść je do świątyni.

Następnie udano się autokarami pod pomnik powstańców, przy którym wartę honorowa wystawili rekonstruktorzy w strojach historycznych. Przed pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Podczas spotykania Burmistrz Bolimowa Stanisław Linart podziękował organizatorom za pielęgnowanie pamięci o powstańcach, którzy na Ziemi Bolimowskiej walczyli o niepodległość Ojczyzny, a zgromadzonym za udział w uroczystości.

Następnie po degustacji grochówki wojskowej, udano się na trasę rajdu. Komandorem rajdu, po raz 21 był Adam Szymański. Trasa prowadziła poprzez Puszczę Bolimowską, urokliwym brzegiem rzeki Rawki oraz wzdłuż jej dopływów. Podczas wędrówki można było się natknąć na patrol, któremu należało okazać stosowne dokumenty.

Po przejściu ok. 7 km, w miejscowości Budy Grabskie, na terenie ośrodka „Grabskie Sioło” zorganizowane zostało ognisko z kiełbaskami. Chętni wzięli udział w teście historyczno-przyrodniczym. Nagrody otrzymali także: najmłodszy i najstarszy uczestnik, najliczniejsza rodzina oraz grupa zorganizowana.

W rajdzie uczestniczyło 80 osób, wśród których były grupy szkolne z Domaniewic, Bratoszewic i Mastek. Wśród uczestników byli nie tylko mieszkańcy Łowicza i okolic, ale także goście z Sochaczewa, Skierniewic, Bolimowa, Warszawy, Żyrardowa, Lipiec Reymontowskich. Rajd zakończył się w miejscowości Skierniewice Rawka, skąd uczestników do Łowicza zabrały autokary.

Źródło: www.pttklowicz.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]