Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 września 2015
Uczniowie klas trzecich i czwartych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, wzięli udział w prelekcji dotyczącej krwiodawstwa. Spotkanie „Twoja krew ratuje życie” poprowadziła mgr. Małgorzata Kosieradzka, pracownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.
Podczas spotkania, które zorganizowano w auli szkoły omawiała ona sprawy związane z krwiodawstwem m.in. o tym kto może zostać honorowym dawcą krwi, jak wygląda pobór krwi i badanie lekarskie oraz co dyskwalifikuje potencjalnego dawcę. Na zakończenie spotkania przeprowadzony został quiz, którego nagrodami były koszulki promujące krwiodawstwo.

Wato podkreślić, że w ZSP nr 1 jest około 30 osób, którzy regularnie oddają krew, dzieląc się tym samym cząstką siebie z innymi. Czy ta liczba wzrośnie w najbliższym czasie? Zobaczymy. Na pewno tego typu spotkania są bardzo potrzebne by, uwrażliwić młodych ludzi na pomoc innym. Zostając krwiodawcą ratujemy nie tylko innych, ale także być może i siebie.

Prelekcja odbyła się z inicjatywy SK PCK pod opieką Ewy Miki.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]