Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 listopada 2015
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, po raz drugi, wzięli udział w obchodach wybuchu Powstania Listopadowego. W tym celu udali się do Opola i Cieszyna, gdzie wspomnienie wydarzeń listopadowych połączone jest z uczczeniem pamięci płk Piotra Wysockiego, patrona zaprzyjaźnionej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
Jaki związek ma brygada oraz patron z łowickimi dziesiątakami?

10 Opolska Brygada Logistyczna przez pewien czas dziedziczyła tradycje łowickiej dziesiątki. Płk Piotr Wysocki (patron logistyków z Opola) był dowódcą 10 Pułku Piechoty Liniowej w Powstaniu Listopadowym. Data powstania 10 Pułku Piechoty Liniowej widnieje na odznace pułkowej 10PP z okresu II RP. Co ważne łowicki pułk tradycjami odwoływał się z pułku z okresu właśnie Powstania Listopadowego.

Po przybyciu do Opola „dziesiątacy” odwiedzili teren koszar 10 Opolskiej Brygady Logistycznej i oddalić cześć patronowi jednostki. Na czas składania kwiatów pod pomnikiem, 10 Opolska Brygada Logistyczna wystawiła wartę honorową. Następnie udano się Cieszyna. Miasto nad Olzą jest miejscem gdzie powstał 10 Pułk Piechoty.

1 listopada 1918 żołnierze 31 pułku strzelców austriackich (polskiej narodowości) przejęli władzę w garnizonie cieszyńskim dając początek niepodległości tego miasta po 123 latach zaborów. Dlatego też, członkowie stowarzyszenia obrali sobie za cel podróży podtrzymanie relacji na linii Łowicz – Cieszyn, a łącznikiem był właśnie 10 Pułk Piechoty. Herby obu miast znajdują się na sztandarze 10PP.

W sobotę, 28 listopada 2015 r. spotkali się burmistrzem Cieszyna Ryszardem Macurą oraz sekretarzem Stanisławem Kaweckim, aby omówić kilka propozycji działań na linii 10PP - Miasto Cieszyn. Będąc w Cieszynie odwiedzili byłe koszary pułku (w tym roku pojawiła się możliwość wejścia do wewnątrz) oraz oddali hołd żołnierzom spoczywającym na cmentarzu komunalnym, poległym w latach 1914-1939. Wizytę w Cieszynie zakończyło zwiedzanie miasta w towarzystwie przewodnika.

„Wyjazd do Cieszyna i Opola to ważny element kultywowania pamięci o pułku. Myślimy więc o wpisaniu ich na stałe do kalendarza działań stowarzyszenia.” – podsumowuje wyjazd Piotr Marcinka, prezes „dziesiątaków”. Jednocześnie dziękując burmistrzowi Łowicza Krzysztofowi Janowi Kalińskiemu za wsparcie logistyczne wyjazdu.

Zdjęcia: Piotr Marciniak oraz Stanisław Kawecki


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]