Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 września 2024
Na terenie ogrodu przy Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, 31 sierpnia 20204 r. wystawiona została opera „RUSAŁKA" Antonína Dvořáka. To jedno z najpiękniejszych dzieł operowych na świecie, odwołujących się do mitologii słowiańskiej i świata baśni. Opowiadające o niespełnionej miłości pomiędzy tytułową bohaterką Rusałką, przemienioną w ludzka postać, a księciem.
Wybór opery nie był przypadkowy. W tym roku obchodzony jest Rok Muzyki Czeskiej, nad którym honorowy patronat objął ambasador Republiki Czech w Polsce, Břetislav Dančák. Dzieło czeskiego kompozytora dyrygenta i pedagoga idealnie wpisywało się w ten szczególny czas. Dodatkowo historia opery idealnie wpasowywała się w otaczającą scenę, zieleń i ogród ze stawami nieborowskimi.

Spektakl wyreżyserowała Jitka Stokalska, która pracowała przy wcześniejszych, plenerowych realizacjach operowych w Nieborowie. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra „La Scoperta” pod batutą dyrygentki Marty Kluczyńskiej, wspomagana przez chór „Choir” i kilkunastu solistów.

Organizatorami wydarzenia było Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacja Trzy Trąby oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oddział w Warszawie.

W tym roku opera wystawiona została na scenie ustawionej na terenie ogrodu, a nie jak wcześniej przed Pałacem Radziwiłłów , który na ten czas stawał się swoistym tłem wystawianych oper. Spowodowane to było remontem dachu i części elewacji budynku. Pomimo zmiany lokalizacji, wydarzenie nie straciło nic ze swojego uroku. Mapping spektaklu wyświetlany był na specjalnie zaaranżowanej ścianie.

Jak widać było po frekwencji osób, opery w Nieborowie cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. W roku minionym operę :Czarodziejski Flet” Mozarta obejrzało 2,2 tysiąca widzów.

W poprzednich latach publiczność miała okazję obejrzeć dzieła tj. „Faust” Antoniego Radziwiłła (2018), „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta (2019) „Goplana” Władysława Żeleńskiego (2021) i „Szarlatan” Karola Kurpińskiego (2022).


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]