Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
3 sierpnia 2020
W czasie wakacji Biblioteka Miejska im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu realizuje projekt pn. „Wakacje z biblioteką”, którego celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży ważnych postaci w historii Łowicza.
Należą do nich m.in. Andrzej Kazimierz Cebrowski (1580 - 1658), aptekarz, lekarz prymasowski, kronikarz Łowicza i patron biblioteki oraz Romuald Oczykowski (1845 -1920), działacz społeczny i kolekcjoner.

W 2020 r. przypada 440. rocznica urodzin Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, którego dzieło „Roczniki Miasta Łowicza pisane w latach 1648 - 1659” są doskonałym źródłem o historii miasta. A Rok 2020 z inicjatywy PTTK został ogłoszony Rokiem Romualda Oczykowskiego (1845 -1920), który jest autorem pierwszego przewodnika „Przechadzka po Łowiczu”. Postanowiono więc odszukać ich śladów w przestrzeni miasta. Ich odkrywanie odbywa się w czasie wycieczek, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Pierwsza z nich prowadziła na teren ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu, po którym oprowadzał Wojciech Gronecki, obecny właściciel tego niezwykłego miejsca. Kolejna do gmachu dawnego Seminarium Księży Misjonarzy w którym obecnie mieści się Muzeum w Łowiczu.

Spacer zorganizowany został we wtorek, 21 lipca 2020 r. a jego głównym tematem były czasy „potopu szwedzkiego” w Łowiczu. W drodze do muzeum na chwilę zatrzymano się na Starym Rynku przy kamienicy w której mieszkał Andrzej Kazimierz Cebrowski.

Zwiedzając ekspozycję muzealną dzieci poznały historię Łowicza, jego rozwój urbanistyczny oraz najważniejsze wydarzenia z życia miasta. Na podstawie fragmentów „Roczników…” Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego dowiedziały się m.in. o tym jakich zniszczeń dokonali Szwedzi w czasie „potopu”. Poznali również historię rzemieślników, działających w mieście na przestrzeni wieków. Zdobyta pozwoliła im później na odnalezienie śladów dawnych i obecnych rzemieślników działających w mieście.

Kolejny spacer wakacyjny odbędzie się 12 sierpnia. Tym razem dzieciom w wędrówce towarzyszyć będzie Romuald Oczykowski, autor „Przechadzki po Łowiczu”. Wśród atrakcji znajdzie się m.in. wizyta na wieży katedralnej oraz spojrzenie na Łowicz z wieży baszty gen. Klickiego.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]