Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
14 grudnia 2020
Ostatni weekend, 12 i 13 grudnia 2020 r. był wyjątkowy i magiczny. Dlaczego? Ponieważ odbywał się kolejny i finał „Szlachetnej Paczki”. Ogólnopolska akcja, której głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, zorganizowana została po raz 20.
W Łowiczu i na terenie ziemi łowickiej akcję zorganizowano ósmy raz. Tym razem objęła ona swoim zasięgiem 57 potrzebujących. Akcję, kolejny raz wsparli: Urząd Miejski w Łowiczu, Starostwo Powiatowe w Łowiczu, Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu oraz szkoły, firmy oraz osoby prywatne. Zebrane dary do rodzin rozwozili pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg i Transportu w Łowiczu oraz strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu.

W akcję włączyło się bardzo wielu wolontariuszy i darczyńców – ludzi o ogromnych sercach. Podczas finału pracowali oni najciężej, ale z pełną satysfakcją widząc, że ich działania przynoszą konkretne owoce. W tym roku w sposób szczególny, bo z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, przeciwdziałając wciąż obecnej pandemii Covid - 19.

Swoją pracę rozpoczęli już na początku września, biorąc udział w szkoleniach „Szlachetnej Paczki”. Następnie przygotowali listę rodzin, którym chciano pomóc w tym roku. Listy tworzono w oparciu o zdobytą wiedzę z ich środowiska. Następnie, rodziny przypisywane były konkretnym wolontariuszom, którzy tworzyli jej opis. W tym roku głównie skorzystano z Internetu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, odwiedzano rodziny w domach. Opinia wolontariusza na temat rodziny czy osoby, następnie wysyłana była do Lidera Regionu i dalej do Lidera Rejonu i Lidera Ogólnopolskiego, który ostatecznie decydował o tym, czy włączyć ją do projektu.

Poszczególne etapy weryfikacji, mogą wydawać się dziwne, ale są one jak najbardziej uzasadnione. Dzięki dokładnemu sprawdzaniu potrzeb rodzin, pomoc mogła trafić do tych, które jej faktycznie potrzebowali. Po akceptacji Lidera Ogólnopolskiego, opis rodziny umieszczany był na stronie „paczki” www.szlachetnapaczka.pl.

Kolejnymi etapami pracy wolontariuszy było przeprowadzenie kampanii informacyjnej „Szlachetnej Paczki” oraz szukanie darczyńców, chcących pomu konkretnej rodzinie. Wielu z nich zgłaszało się samemu. Wówczas wolontariusze pełnili funkcje „łącznika”, pomiędzy nimi, a rodziną.

Kto był wolontariuszem? Mógł nim zostać każdy, kto czuł potrzebę pomocy innym ludziom.

Kto był darczyńcą? Mógł nim zostać każdy kto ma „wielkie serce.” Były to osoby indywidualne oraz całe grupy osób. Wśród nich rodziny, przyjaciele, znajomi, stowarzyszenia i urzędy.

Główny sztab tegorocznej akcji mieścił się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Łowiczu. Rodziny najczęściej zgłaszały zapotrzebowanie na opał, żywność oraz elementy wyposażenia domu np. sprzęt AGD (lodówka czy pralka). Każda z nich miała również możliwość spełnienia swojego marzenia. Dlatego też w paczkach znalazły się także zabawki, perfumy, buty, szlafroki i inne prezenty, które sprawiły radość na twarzach domowników, szczególnie tych najbiedniejszych.

Ale obdarowywane rodziny nie otrzymały wyłącznie wsparcia materialnego. Razem z nim również nadzieję na to, że będzie dobrze.

„Wolontariusze łowickiej „Szlachetnej Paczki” serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom – ludziom wielkiego serca, za pomoc i wsparcie rodzin. Swoją postawą i zaangażowaniem, kolejny raz utwierdziliście nas, że akcja jest potrzebna i ma ogromny sens. Razem możemy zrobić bardzo dużo dobrego! Dziękujemy za przesłanie nam tej pozytywnej energii!”


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]