Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 stycznia 2014
Tradycyjnie w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia burmistrz Krzysztof Jan Kaliński spotkał się z mieszańcami Łowicza, aby wspólnie przywitać nowy 2014 rok. Zanim otwarto szampana i wystrzelono fajerwerki złożył on zebranym na Starym Rynku mieszkańcom serdeczne, noworoczne życzenia.
Burmistrz życzył Łowiczanom, aby przyszły rok, był rokiem szczęśliwym i obfitował tylko w radosne wydarzenia. Aby podczas jego trwania spełniły się mieszkańcom wszystkie marzenia. Ich spełnienie, zaznaczył, zależy jednak tylko, wyłącznie od nas samych. Jeśli będziemy o tym pamiętać, tak właśnie się stanie.

Punktualnie o godz. 24.00 wystrzeliły korki od szampanów, a Łowiczanie złożyli sobie serdeczne życzenia. Spotkanie noworoczne zakończył pokaz sztucznych ogni, których tej nocy nie brakowało na łowickim niebie. Jak dawniej świętowania Sylwestra.

Historia zabawy sylwestrowej zaczęła się w roku 999. Wówczas Rzym oraz inne kraje chrześcijańskiej Europy wpadły w wielkie przerażenie sądząc, że nastąpi koniec świata przepowiadany w proroctwach Sybilli. Kilka minut po północy przerażenie zmieniło się w wielka radość.

Ludzie wybiegli tłumnie na ulice, śpiewali i tańczyli przy blaskach pochodni a papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa „urbi et orbi” – „miastu i światu”, które do dzisiaj każdego pierwszego dnia nowego roku, udzielane jest przez kolejnych papieży. Imieniem papieża nazwano wówczas ostatni dzień starego roku. W ten sposób pojawiła się tradycja sylwestrowa.

W Polsce, sylwestrowe bale i zabawy rozpoczęły się dopiero w XIX wieku. Głownie urządzano je tylko w miastach i w bogatych domach. Dziś w tym czasie bawi się każdy, a miejsce zabawy zależy już tylko od nas samych.





Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]