Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Święto Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach
15 sierpnia 2020, 11:00 - 17:30
Miejsce: Skansen w Maurzycach
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w obchodach Święta Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach. Tradycje tego święta przybliżone zostaną podczas wydarzenia organizowanego w sobotę 15 sierpnia 2020 r. w godz. 11.00 – 17.30.
Turyści odwiedzający tego dnia skansen, będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę tzw. „zielko” i poświęcić ją w czasie tradycyjnego nabożeństwa, które będzie celebrowane w kościele pw. Świętego Marcina z Wysokienic.
O tym niezwykłym kościele można przeczytać na stronie:
https://www.facebook.com/lowickiewedrowkiregionalne/photos/a.121133225942633/197551604967461/
Uczestnicy zdobędą również wiedzę na temat pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania ziół oraz płodów rolnych. Będą mogli poznać tradycje kulinarne regionu poprzez degustację potraw przygotowanych przez KGW.
W czasie obchodów, będzie można posłuchać pieśni obrzędowych związanych z czasem żniw i dożynek w wykonaniu zespołów ludowych. Dzieci i dorośli wezmą udział w warsztatach i konkursach. Odwiedzający skansen będą mieli okazję poznania zgromadzonych w nim zabytków oraz uczestniczyć w otwarciu nowej ekspozycji wnętrz w budynku plebanii z Pszczonowa. Radosnym podsumowaniem wydarzenia, będzie potańcówka przy akompaniamencie kapeli ludowej!
Obchody Święta Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach dofinansowane zostały ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
Wstęp wolny.
Święto Matki Boskiej Zielnej należy do cyklu obrzędów letnich. Jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Wiąże się z rytmem prac rolniczych i zakończeniem żniw. W Łowickiem było to bardzo radośnie celebrowane święto, często łączone z obrzędowością dożynkową. W wierzeniach ludowych miało charakter obrzędu przejścia, sygnalizowało zmianę w stosunkach człowieka z przyrodą, prawo do szerszego korzystania z płodów i środowiska naturalnego.
Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało dobry urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net