Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
‹‹    A-    A+
Aktualności
29 lipca 2021
Święto Matki Boskiej Zielnej jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.
Aby przybliżyć tradycje tego świętowania Muzeum w Łowiczu zaprasza na Święto Matki Boskiej Zielnej w skansenie w Maurzycach w niedzielę 15 sierpnia 2021 r. godz. 11.00 – 17.30.

Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę, tzw. „zielko” i poświęcić ją podczas tradycyjnego nabożeństwa, które będzie celebrowane w kościele z Wysokienic. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania ziół oraz płodów rolnych. Będą mogli poznać tradycje kulinarne regionu poprzez degustację potraw przygotowanych przez KGW.

Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w grze terenowej. Odwiedzający w tym dniu skansen będą mieli okazję poznania zgromadzonych w nim zabytków oraz będą mogli zobaczyć wystawę wycinanki łowickiej. Radosnym podsumowaniem wydarzenia będzie koncert zespołu folkowego WoWaKin.

WoWaKin to trójka młodych ludzi, którzy mieszkają w mieście, ale zakochali się w surowej muzyce mieszkańców wsi i stali się wirtuozami muzyki w starym stylu. WWK to muzyczny trójkąt. Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak i Mateusz Wachowiak prowadzą instrumentalno-wokalny flirt pełen pasji, improwizacji i zaskakujących pomysłów. Chemia między artystami zamienia się w energetyczny dialog między banjolele, skrzypcami i harmonią trójrzędową.

Wowakin zabierze Was w podróż na wiejskie wesela, szalone podmiejskie potańcówki na dechach pełne spontanicznej, gorącej energii. Wciągnie w wir zabawy i wspólnego tańca. Szalone taneczne kawałki przeplatane są gorzkimi piosenkami o przemijaniu, stracie i tęsknocie za młodością. Brzmienie tria Wowakin raz jest surowe, szorstkie i brudne, a raz pełne słodyczy i delikatności naśladującej śpiew ptaków.

Wowakin grał już na międzynarodowych Targach muzycznych WOMEX 2017 w oficjalnej selekcji, ale także w USA, Belgii, Czechach, Hiszpanii i na Węgrzech. Grywa na najważniejszych festiwalach folkowych i World Music w Polsce. Kontynuują tradycję muzyczną mieszkańców Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia. W repertuarze mają oberki, mazurki, kujawiaki, polki, fokstroty, kujony, pieśni miłosne. Uczą się od starych skrzypków i z nagrań. Muzycy prowadzą również warsztaty instrumentalne i taneczne z muzyki tradycyjnej oraz prowadzą zespół dziecięcy Wesołe Mazurki z Pragi.

Wydali dwa albumy: Kraj za Miasto 2017 i Wiązanka 2020. Wiązanka została uznana w marcu 2021 roku za jeden z najlepszych albumów World Music (Top10) przez prestiżowy angielski Songlines Magazine.

Na początku maja 2021 zostali laureatami 2 nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 organizowanym przez Polskie Radio.

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2021”

Źródło: Muzeum w Łowiczu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]