Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
27 października 2023
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu zorganizowało, 23 października 2023 r. drugą edycję akcji pn. "Zróbmy to razem!", której celem było wspólne sprzątania cmentarza ewangelicko-augsburskiego.
To jedna z najstarszych nekropoli w naszym mieście, której powstanie sięga 1841 r. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków. Niestety z braku stałej opieki, obecnie w Łowiczu mieszka tylko dwóch ewangelików, cmentarz ten z każdym rokiem popada w coraz większe zapomnienie.

- Staramy się ocalić jego historię i piękno poprzez ratowanie jego nagrobków z pieniędzy zbieranych podczas, corocznej „Kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy” organizowanej przez nasz oddział PTTK oraz właśnie akcji jego sprzątania. Jak zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie naszych przyjaciół i partnerów. W tym roku wsparcie to, przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie. Bardzo za nie wszystkim dziękujemy! – mówi Jacek Rybus, jeden z organizatorów akcji z ramienia PTTK.

W akcji wzięło udział aż 70 osób. Wśród nich byli członkowie PTTK. Ale największe grupy stanowili nauczyciele, rodzice oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza (w tym Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne AD-DA-SIĘ działające przy łowickim PTTK) oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu. Wszyscy byli doskonale zaopatrzeni niezbędny sprzęt ogrodniczy tj. grabie, worki na liście i rękawiczki.

Zanim rozpoczęto sprzątanie cmentarza przewodniczka PTTK Katarzyna Skierska-Pięta opowiedziała wszystkim o historii cmentarza oraz samych ewangelikach, niegdyś licznie zamieszkujących w Łowiczu. Luteranie w Łowiczu pojawili się na początku XIX wieku. W 1836 roku powołano parafię, a niedługo później przy ul. Podrzecznej wzniesiono protestancką świątynię, która dziś funkcjonuje jako Galeria „Browarna”.

Uczestników akcji odwiedził na cmentarzu pastor parafii ewangelicko-augsburskiej Szymon Czembor, który podziękował wszystkim za inicjatywę, przynosząc cukierki oraz prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Mariusz Siewiera, który razem z członkiem Zarządu Martą Tylkowską przywiózł sprzątającym ciepłą herbatę w termosach.

- W sumie zebraliśmy ponad 2 tony liści. Wysprzątaliśmy wszystkie alejki i groby tego pięknego cmentarza. Mamy nadzieje, ze na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będzie się on prezentował godnie. Chociaż mam pewne obawy, czy znowu go nie zasypią liście, bo sporo jeszcze zostało ich na drzewach. Tak czy inaczej cel osiągnęliśmy. Co ważne, zrobiliśmy to razem. Takie też było hasło i przesłanie naszej akcji. Na pewno mamy powody do radości – mówi Paweł Pięta kolejny z organizatorów akcji z ramienia PTTK.

PTTK Oddział w Łowiczu bardzo dziękuję wszystkim partnerom i uczestnikom akcji:
  • Pastorowi Szymonowi Czemborowi
  • Burmistrzowi Miasta Łowicza Krzysztofowi Janowi Kalińskiemu
  • Prezesowi Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa Mariuszowi Siewierze
  • Stowarzyszeniu Łowickie.pl
  • Zastępcy prezesa łowickiego Oddziału PTTK ds. organizacyjnych Marcie Mróz i Robertowi Mróz z Klubu Turystyki Kajakowej "Tratwa"
  • Naczelnikowi Wydziału Spraw Komunalnych Pawłowi Gawrońskiemu i zastępcy Wydziału Beacie Makowskiej z Urzędu Miejskiego w Łowiczu.
  • Nauczycielom: Anecie Kędziorze, Agacie Zapisek i Renacie Erber. Rodzicom oraz uczniom klasy 3a i 6a ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu
  • Szkolnemu Kołu Krajoznawczo-Turystycznemu A-DA-SIĘ na czele z Anetą Kędziorą i Iloną Kucharek.
  • Uczniom Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu na czele z Mileną Wojdą-Wróbel
  • Magdalenie i Lenie Podkońskim
  • Kolezankom i Kolegom: prezesowi łowickiego Oddziału PTTK Michałowi Zalewskiemu, wiceprezesowi łowickiego Oddziału PTTK ds. młodzieży Jackowi Rybusowi, przewodniczce Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu Katarzynie Skierskiej-Pięcie, członkom Klubu Turystyki Kajakowej „Szprycha” Pawłowi Pięcie i Janowi Cipińskiemu oraz Katarzynie Służewskiej z Klub Turystyki Pieszej „Z Buta”.
Mediom www.lowicz24.eu i www.lowiczanin.info za rozpropagowanie akcji i relacje z jej przebiegu.

Zrobili to razem!


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]