Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
4 listopada 2024
PTTK Oddział w Łowiczu przy wsparciu Miasto Łowicz, Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu, 28 października 2024 r. zorganizował akcję wspólnego sprzątania cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Łowiczu. To jedna z najstarszych nekropoli w naszym mieście.
Akcję pod hasłem „Zróbmy to razem!” w takiej formie zorganizowano po raz drugi. Wcześniej nekropola sprzątana była spontanicznie m.in. przez więźniów Zakłady Karnego w Łowiczu.

Koordynatorem dzisiejszego przedsięwzięcia byli członkowie PTTK Jacek Rybus i Paweł Pieta, który również, jako prezes, reprezentował Łowicka Spółdzielnię Mieszkaniową

We wspólnym sprzątaniu wzięli również udział włodarze miasta: Burmistrz Miasta Łowicza Mariusz Siewiera, zastępca burmistrza Jacek Kłos i sekretarz miasta Katarzyna Skierska-Pięta, którzy nie tylko włączyli się do grabienia liści ale również zapewnili ich wywóz. Podobnie jak w roku ubiegłym Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa wsparła uczestników akcji niezbędnym sprzętem tj. grabiami, dmuchawą do liści, kosiarką oraz ciepłą herbatą i słodkim poczęstunkiem. Trzon uczestników akcji stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu, którymi opiekowały się dwie nauczycielki Ilona Kucharek i Monika Dziedzic.

- „Na „dwójkę” zawsze można liczyć. Nie tylko wspierają nas podczas kwesty ale również czynnie uczestniczą w naszych rajdach i akcjach. Bardzo im za to dziękuję.

Fajnie by było gdyby inne szkoły poszły w ich ślady. Ciągle czekamy.

Dziękuję również Burmistrzom za wsparcie. Pracownikom Wydziału Spraw Komunalnych Urzędu Miejskiego w Łowiczu. Prezesowi i pracownikom Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom oraz Uczniom Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu. Moim Koleżankom i Kolegom z PTTK: Marta Mróz, Katarzyna Skierska-Pięta, Zdzisław Kryściak, Paweł Pięta oraz osobom indywidualnym za wsparcie tej akcji. Bez wspólnego działania, to by się nie udało. - mówił Jacek Rybus, koordynator akcji z ramienia PTTK.

Sprzątających na cmentarzu odwiedził również pastor parafii ewangelicko-augsburskiej Szymon Czembor, który przyniósł że sobą cukierki.

-„Cieszę się, że kolejny raz sprzątacie naszą nekropolię. To jeden z najstarszych, zabytkowych cmentarzy w Łowiczu. Dziś wiele grobów nie ma już swoich opiekunów. Więc z każdym rokiem niszczeją one coraz bardziej. Dzięki waszemu zaangażowaniu cmentarz ten ma szansę przerwać - mówił pastor.

Celem akcji nie jest bowiem tylko sprzątanie cmentarza przed Wszystkimi Świętymi i Dniem Zadusznym. Ale co ważne, integracja i uwrażliwienie młodego pokolenia Łowiczan na przemijanie. Na ochronę zabytków i dóbr kultury naszego regionu. Bo przecież cmentarze to także historia naszego miasta, zapisana na płytach nagrobnych. Warto ją ocalić oraz pamięć o tych, którzy kiedyś ją tworzyli, dla przyszłych pokoleń.

Kolejna taka akcja za rok. Jeśli tylko będą chętni ją współtworzyć.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]