Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 stycznia 2017
Grupa przewodników z Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działającego przy łowickim oddziale PTTK, uczestniczyła w kolejnym „Śpiewograniu 2017”. Tym razem zorganizowane zostało ono przez Koło Przewodników im. Henryka Czyby przy oddziale PTTK w Tychach. Każde tego typu spotkanie, zloty i rajdy krajoznawcze, są dla łowickich przewodników okazją do promowania Łowicza i Ziemi Łowickiej. Nie inaczej było i tym razem.
„Śpiewogranie 2017” zgromadziło przewodników z najdalszych zakątków Polski. Impreza odbyła się w dniach 21-23 stycznia 2017 r. w Korbielowie, a uczestniczyło w nim 40 przewodników m.in. z Gdyni, Gdańska, Gryfina, Legnicy, Malborka, Rzeszowa, Szczecina i Wałbrzycha.

Pierwszego dnia grupa wyruszyła na Halę Miziową, skąd żółtym szlakiem powróciła do Korbielowa. Po całodziennej wędrówce, przez sięgające pół metra zaspy, zmęczeni ale zadowoleni, powrócili do kwatery w Kolibie. Inna grupa, która nie wybrała się w góry, uczestniczyła w warsztatach ludowych z papieroplastyki.

Kolejnego dnia uczestnicy zlotu udali się na Słowację. Tu przy kilkustopniowym mrozie można było się wykąpać w otwartych basenach termalnych w Orawicach. Inni uczestniczyli w wędrówce po okolicznych górach i poznawali tradycyjne smaki kuchni słowackiej. Wcześniej przewodnicy mieli okazję zobaczyć jeden z piękniejszych zamków w tym rejonie – Zamek Orawski, malowniczo położony na skale 112 m nad lustrem rzeki Orawy.

W niedzielę od rana grupa wyruszyła w kierunku Bielska-Białej, gdzie zwiedzano nowy obiekt muzealny nazwany „Starą Fabryką”. Wcześniej jednak organizatorzy zapewnili nie lada gratkę, możliwość zwiedzenia położonej wewnątrz góry Żar elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka (jedyna w Polsce podziemnej elektrowni).

Podczas „Śpiewogrania” każdy z uczestników zlotu został obdarowany przez łowiczan różnego rodzaju materiałami promocyjnymi, wśród których były karty pocztowe, ulotki o atrakcjach regionu łowickiego oraz kalendarze łowickie pozyskane z Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Materiały te trafiły bezpośrednio do osób związanych z ruchem turystycznym, przewodników i pilotów turystycznych oraz właścicieli biur podróży. Jeden z kalendarzy przez rok będzie zdobił restaurację Koliba w Korbielowie, podarowany właścicielce obiektu. Wielką niespodzianką dla uczestników „Śpiewogrania” była przygotowana przez łowickich przewodników degustacja dżemów marki „Łowicz” o różnych smakach.

Zloty środowisk przewodników turystycznych owocują cennymi kontaktami, a ich uczestników łowiccy przewodnicy goszczą później w Łowiczu, gdy przyjeżdżają ze swoimi grupami zwiedzać region łowicki.

Źródło: www.pttklowicz.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]