Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 czerwca 2023
Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Były związane z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. Tradycyjnie w Łowickiem ten dzień rozpoczynał cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Miało to zapewnić urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół.
Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które puszczały na rzekę, pilnie je obserwując, gdyż ich spływ wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Aby przybliżyć tradycje tego świętowania Muzeum w Łowiczu zaprasza na Sobótki w Skansenie w Maurzycach. Odbędą się one w niedzielę, 18 czerwca 2023 r. w godz. 12.00 – 18.00.

Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, usłyszeć pieśni obrzędowe, upleść własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, wykonać kwiaty bibułowe, spróbować świeżo pieczonych podpłomyków, odnaleźć kwiat paproci.

Program (godz. 12.00 -18.00):
Od 12.00 do 16.00:
– warsztaty florystyczne (wicie wianków)
– warsztaty papieroplastyczne (kwiaty bibułowe)
– konkurs – poszukiwanie kwiatu paproci
– pieczenie podpłomyków
– wystawa „Poszli nasi w bój bez broni…” (w budynku plebanii)
12.00 i 14.30 – oprowadzanie po skansenie (przewodnik będzie czekał przy kasie)
16.30 – występ Chóru „Canticum” i formacji tanecznej „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
17.00 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy
18.00 – przejście korowodu nad rzekę Słudwię – ceremonia puszczania wianków na wodę


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]