Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
6 czerwca 2022
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w Sobótkach w Skansenie w Maurzycach. Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich, wiążących się z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Zapewniało to urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół.
W regionie łowickim tradycyjnie rozpoczynały one cykl zwyczajów letnich. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które następnie puszczały na rzekę, pilnie obserwując je, gdyż ich spływ, wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy zaś rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Turyści odwiedzający skansen, 19 czerwca 2022 r. w godz. 12.00 – 18.00 będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane z tym wyjątkowym, ludowym świętem. Usłyszeć pieśni obrzędowe, wykonać własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę. Zdobyć wiedzę na temat ziół i warzyw oraz uczestniczyć w wykładzie na temat obrzędowości świętojańskiej i w konkursach z nagrodami.

Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do skansenu.

Program Sobótki w Skansenie w Maurzycach
Od 12.00:
  • warsztaty florystyczne (wicie wianków)
  • konkurs – poszukiwanie kwiatu paproci
  • konkurs – rozpoznawanie ziół i warzyw
  • stoiska twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich
12.00 i 14.00 wykład „Obrzędowość świętojańska - Sobótki w regionie łowickim”
13.00 i 16.00 oprowadzanie po skansenie
15.00 występ formacji „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
16.00 występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy
17.00 przejście korowodu nad rzekę Słudwię – ceremonia puszczania wianków na wodę


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]