Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
23 września 2014
Kilkanaście studwudziestolitrowych pełnych worków ze śmieciami to efekt zaledwie kilkugodzinnej zbiórki śmieci w Lasku Miejskim w Łowiczu, którą w poniedziałek 23.09.2014r. - mimo niekorzystnej pogody, przy przelotnych opadach deszczu - przeprowadziło, pod opieką wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych, czterech skazanych z Zakładu Karnego w Łowiczu.
Jak co roku łowicka jednostka penitencjarna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata - Polska” przypadającej we wrześniu a organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Tradycją jest też, że robi to we współpracy z samorządem miejskim w Łowiczu, którego przedstawiciel - w tym konkretnym przypadku opiekun schroniska dla psów p. Marek Kaźbiński - organizuje worki na śmieci, rękawice ochronne, a później wywóz zebranych śmieci, a zakład karny organizuje grupę skazanych biorących aktywny udział w akcji oraz zapewnia funkcjonariusza nadzorującego pracę osadzonych.

Miejscem zbiórki śmieci od lat jest Las Miejski w Łowiczu – ulubione miejsce weekendowego i popołudniowego odpoczynku wielu łowiczan. Niestety niesie to ze sobą zagrożenie w postaci zostawianych śmieci, których przybywa zwłaszcza po weekendach. Dlatego nieprzypadkowo wybrano poniedziałek właśnie, jako termin przeprowadzonej akcji sprzątania.

Mimo wzrastającej świadomości ekologicznej Polaków, las nadal jest często uważany za miejsce gwarantujące anonimowość, a co za tym idzie, dobre miejsce podrzucania śmieci. Osadzeni, pod opieką wychowawcy, mieli okazję naocznie się o tym przekonać. Najwięcej zostawianych jest butelek plastikowych i szklanych, puszek a skończywszy na częściach samochodowych oraz sprzętach gospodarstwa domowego.

Swoistego rodzaju praktyczna lekcja ekologicznego zachowania w lesie, jakiej doświadczyli osadzeni, niewątpliwie powinna w przyszłości wpłynąć na ich proekologiczne zachowania - tym bardziej, że skazani mieli też okazję zapoznać się z treściami, które ubogacają ścieżkę ekologiczną wytyczoną w miejskim lesie. Najlepszą rekomendacją przeprowadzonej akcji, poza wymiernym efektem zebranych śmieci, jest deklaracja osadzonych do uczestniczenia w Sprzątaniu Świata w przyszłości.

Tekst i zdjęcia, ppor. Robert Stępniewski - oficer prasowy ZK w Łowiczu


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]