Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 marca 2016
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rok 2016 uchwalił Rokiem Cichociemnych. Tradycje zachowania pamięci o Cichociemnych na Ziemi Łowickiej sięgają wielu lat. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu, włączając się w obchody zaplanował kilka ciekawych wydarzeń.
W związku z Rokiem Cichociemnych już dziś zaprasza do udziału w corocznym, dwudniowym „Rajdzie Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej”. Rajd orgaznizowany jest na pamiątkę pierwszego udanego na Ziemiach Polskich – Generalnej Guberni zrzutu Cichociemnych w Czatolinie koło Łyszkowic. W tym szczególnym roku w 75. rocznicę pierwszego oficjalnego zrzutu na terenie okupowanej Polski – Generalnej Guberni, PTTK postanowił szerzej rozpropagować wiedzę i wydarzenia związane z Cichociemnymi w regionie łowickim.

W kwietniu 2016 r. we współpracy z Powiatową Biblioteka Publiczną zostanie wygłoszony wykład z prezentacją dla mieszkańców Łowicza o historii zrzutów lotniczych na Ziemi Łowickiej, dalszych losach uczestników zrzutów i działaniach Cichociemnego Jana Piwnika „Ponurego”. Podobne spotkanie odbędą się w innych bibliotekach w Łowiczu.

W maju i czerwcu 2016 r. PTTK zorganizuje kilka wyjazdów rowerowych w miejsca zrzutu Cichociemnych. Rowerzyści odwiedzą m.in. okolice Wólki Łasieckiej, Chąśna, Mystkowic i Brzozów Stary k. Iłowa. W tym ostatnim miejscu doszło do omyłkowego zrzutu skoczków (zamiast w okolicy Skierniewic), zrzucono ich koło wsi Wszeliwy. Z sześciu Cichociemnych czterem udało się przebić do Warszawy. Marian Jurecki „Orawa” i Andrzej Świątkowski „Amurat” polegli w walce podczas przekraczania granicy Generalnej Guberni w Brzozowie Starym. Przy obelisku upamiętniającym to wydarzenie zostanie oddana część poległym.

W czerwcu 2016 r. członkowie PTTK i sympatycy stowarzyszenia wyjadą do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym część ekspozycji przybliża działania Cichociemnych na ziemiach polskich. Okazją do wyjazdu będzie róznież specjalna wystawa poświęcona skoczkom, która zostanie zaprezentowana w muzeum od połowy maja do końca sierpnia.

Tradycyjny rajd PTTK w Łowiczu ku czci Cichociemnych odbędzie się 15 i 16 października 2015 r.. „XI Rajd Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej” połączony będzie z poznawaniem historii Cichociemnych i uroczystościami pod pomnikiem w Czatolinie – miejscu zrzutu legendarnego Cichociemnego Jana Piwnika „Ponurego”.

Ponadto w planach PTTK jest wystąpienie do Gminy Łyszkowice z propozycją uhonorowania Henryka Kocemby. Członkowie PTTK chcieliby pamiątkową tablicą upamiętnić żołnierza, który podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej w Łowickim, odpowiedziany za przyjmowanie zrzutów z Wielkiej Brytanii. Do jego domu w młynie Daniek koło Łyszkowic trafiali skoczkowie „Cichociemni”, wśród nich wspomniany „Ponury”.

Kocemba zadenuncjowany przez konfidentów gestapo został aresztowany w Bocheniu w grudniu 1943 r. Zakatowany na Pawiaku, nie ujawnił tajemnic mimo tortur. Odsłonięciem pamiątkowej tablicy Henryka Kocemby oddział PTTK chciałby uczcić ważną dla lokalnego środowiska postać związaną z działalnością Cichociemnych.

O objęcie patronatu honorowego nad uroczystościami organizowanymi przez PTTK Oddział w Łowiczu wystąpił do Marszałka Sejmu i Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]