Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
9 lutego 2016
Około 500 osób wzięło udział we mszy świętej w intencji powstańców, a 150 ruszyło na wędrówkę przez Puszczę Bolimowską w Rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 r. Organizatorem corocznej imprezy turystycznej był łowicki oddział PTTK, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Urzędu Gminy w Bolimowie i Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej. Tym razem liczba uczestników, zaskoczyła nawet samych organizatorów.
Głównym celem rajdu, który odbył się 7 lutego 2016 r. było uczczenie 153 rocznicy bitwy, jaką stoczył oddział powstańczy Władysława Stroynowskiego 7 stycznia 1863 roku z wojskami rosyjskimi na terenie Puszczy Bolimowskiej. Oddział Władysława Stroynowskiego liczył wówczas 150 osób. Stanął do walki z ponad 10 razy większymi oddziałami carskimi. Śmierć poniosło 14 powstańców i ponad 100 Rosjan.

Rajd rozpoczął się tradycyjnie Mszą Świętą odprawioną w intencji poległych powstańców przed pomnikiem w miejscowości Joachimów – Mogiły, przy którym złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na miejsce startu rajdu uczestnicy zostali dowiezieni autokarami z Łowicza, cześć z nich dojechała własnymi środkami transportu. Wśród nich obecni byli m.in. harcerze z ZHP Łowicz, uczniowie Gimnazjum nr. 1, 2 i 4, zrzeszeni w szkolnych klubach PTTK, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i 26 skierniewickiej dywizji piechoty, mieszkańcy Łowicza i okolic oraz przewodnicy turystyczni i działacze PTTK.

Po Mszy Świętej nad rzeką Rawką zapłonęły ogniska. Każdy mógł upiec przygotowaną przez organizatorów kiełbaskę lub skosztować gorącej wojskowej grochówki. Po posiłku, zanim wyruszono na szlak, obejrzano widowisko historyczne przygotowane przez grupy historyczne. W żołnierzy carskich wcielili się członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej 31 PSK z Mszczonowa, a w oddział powstańczy Stroynowskiego z 1863 r. członkowie 4 PPL z Kielc. Inscenizacja była imponująca i dodała historycznego kolorytu imprezie.

Po rekonstrukcji uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Jedna wróciła autokarami do Łowicza, pozostali wyruszyli ze wsi Joachimów – Mogiły do wsi Skierniewice Rawka skąd autokarem wrócili do Łowicza. Trasa liczyła około 12 km i przebiegała przez piękny teren Puszczy Bolimowskiej.

Zobacz także

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]