Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
5 października 2024
Miejsce: Kino "Fenix"

Łowiczanin Miłosz Czajkowski przedsiębiorca, kolekcjoner i pasjonata motoryzacji, założyciel profilu Poczuj Klasyka zaprasza na projekcie filmu dokumentalnego z ustanowienia nowego rekordu Polski, w objechaniu jej granic. Premiera filmu odbędzie się 5 października 2024 r. o godz. 14:00 w Kino FENIX w Miasto Łowicz Wydarzenie zorganizowane zostanie we współpracy z Łowicki Ośrodek Kultury w ramach cyklu PODRÓŻNICY.

Po premierze na dziedzińcu Łowickiego Ośrodka Kultury odbędzie się prezentacja aut, a na uczestników spotkania przygotowanie zostanie stoisko gastronomiczne.

Spotkanie będzie miało charakter zamkniętego zlotu, a liczba miejsc na sali kinowej jest ograniczona, dlatego też organizatorzy proszą o potwierdzenie swojego przybycia, wypełniając krótki formularz. Jest to ogromnie ważne, aby zagwarantować miejsce na sali kinowej, zwłaszcza osobom, które zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu, mieszkającym poza Łowiczem.

Warto przypomnieć.

Akcję bicia rekordu Polski w objechaniu jej granic zorganizował Miłosz Czajkowski. Ekipa składająca się z 12 osób biorąca udział w projekcie miała do pokonania w sumie 3 650 km. By pobić rekord musieli przejechać ten dystans w czasie mniejszym niż 51h 59m 48s Udało się!

Na mecie pojawili się z czasem 48 h 28 m 41 s znacznie podnosząc wyżej rekordową poprzeczkę. Czas zorganizowania tej niecodziennej wyprawy nie był przypadkowy. Zbiegł się bowiem z 30 rocznicą zakończenia produkcji Opla Omega A. Dlatego też do bicia rekordu posłużyły im dwa samochody: Opel Omega 3000 24v w oklejeniu auta jeżdżącego niegdyś w DTM oraz Opel Ascona 1987 r., 2.0 115 KM.

W składzie ekip w autach rekordowych byli: Miłosz Czajkowski, Mateusz Stępień, Kamil Wilanowski, Andrzej Wroński, Tomek Szablewski, Szymon Gajda, Szymon Stelmach i Mateusz Papierowski.

Studio tv: Dawid Hans Media, Michał Bloch. Wsparcie: Oleg Tarasevich, Maciek Urbanek, Marek Wróbel, Michał Bloch, Sylwester Kosmider. Przebieg bicia rekordu wnikliwie obserwowali: Joanna Rafał Tusień z synem, Piotr Rybak Rafał Pawłowski z dziewczyna Granada QŚG Konrad Nykaza Zbigniew Zbidziu Remigiusz Ruta Krzys Gierszewski.

Pomimo różnych przeciwności: kradzieży lawety, czego konsekwencja był brak auta zastępczego, nie działający GPS do rejestracji rekordu, choroba jednego z kierowców oraz wiele innych przygód po drodze, udało się!

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]