Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
16 czerwca 2016
Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu zapraszają na promocję tomiku „Wiersze i sonety łowickie” Tadeusza Bączkowskiego, która odbędzie się 20 czerwca 2016 r. o godz. 17:00 w Łowickim Ośrodku Kultury.
Tadeusz Bączkowski – (ur. 29 maja 1904 Dębsk – zm. 1 kwietnia 1941 Palmiry) literat, redaktor, działacz społeczny, właściciel drukarni i księgarni. W 1936 roku uruchomił w Łowiczu drukarnię, wyposażył ją w trzy maszyny drukarskie. Drukarnia wykonywała druki akcydensowe oraz stale drukowała miejscową prasę. Od 1936 r. Tadeusz Bączkowski wydawał i redagował tygodnik „Polska Narodowa” (od 1939 r. „Gazeta Łowicka”). Były to działania społecznikowskie. Na łamach gazet publikował swoje wiersze i sonety. Więcej informacji o autorze.

Wydawnictwo postało w ramach projektu pn. „Akcja AB w Łowiczu. Wiersze i sonety Tadeusza Bączkowskiego”, który uzyskał dofinansowanie ŁOK w konkursie „Małe Granty 2016”. Wiersze zostały zebrane przez Aleksandra Niebudka. Tomik zawiera 30 wierszy i sonetów oraz życiorys autora. Wiersze są zilustrowane zdjęciami z okresu dwudziestolecia międzywojennego ze zbiorów Andrzeja Chmielewskiego i Rafała Michałowskiego. W tomiku zamieszczone zostały fotografie maszyny drukarskiej z napędem elektrycznym z drukarni T. Bączkowskiego oraz kasety z czcionkami z drukarni. Tomik zawiera 80 stron w formacie A5.

Tomik wydrukowano w Drukarni „Łowiczanka” Agnieszki Krajewskiej, gdzie do dziś działa wspomniana drukarska maszyna elektryczna.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]