Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
11 stycznia 2022
Łowicki Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zapraszają na promocję książki „Zarys dziejów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu” autorstwa Teresy Domińczak i Elżbiety Skonecznej. Spotkanie promocyjne odbędzie się w środę, 12 stycznia 2022 r. o godzinie 17.00 w sali kina Fenix. Poprowadzą je Marzena Kozanecka-Zwierz i Maciej Malangiewicz. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona w związku z przepisami sanitarnymi).
Celem publikacji pt. „Zarys dziejów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu” było przedstawienie dziejów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza od możliwie najdawniejszych lat. W rozdziale pierwszym podane są informacje o najodleglejszych dziejach szkolnictwa elementarnego w Łowiczu, ze szczególnym uwzględnieniem szkół początkowych prowadzonych przez Miasto Łowicz.

Rozdział drugi zawiera obszerne wiadomości o pracy szkoły w latach 1921 – 1939. Wiele uwagi autorki poświęciły funkcjonowaniu szkoły w tragicznych latach 1939-1945, pracy szkoły jawnej i tajnego nauczania. Organizacja szkoły w pierwszych latach powojennych, ważne wydarzenia: nadanie imienia i sztandaru, a także działania budujące tradycję placówki, to kolejny rozdział 300 stronicowej publikacji.

Poznajemy istotną rolę harcerstwa od pierwszych drużyn harcerskich i zuchowych w latach 30. XX wieku, Szarych Szeregów, do działalności ZHP na terenie szkoły do lat 80.tych XX wieku. Czytelnik pozna Kadrę szkoły: kierowników, nauczycieli i pracowników, wywiady z byłymi uczniami. Całość ilustrowana jest imponującą liczbą archiwalnych fotografii i dokumentów.

Źródło: www.lok.art.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]