Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
18 grudnia 2018
Na łowickim rynku wydawniczym pojawi się kolejna, ciekawa publikacja! Tym razem będzie 200 stronicowy album pt. „Łowicz. Portrety miasta”, zawierającego pół tysiąca w większości niepublikowanych zdjęć z lat 1918-2018. Promocja albumu odbędzie się w niedzielę, 23 grudnia 2018 r. o godz. 16.30 w Łowickim Ośrodku Kultury.
Projekt przygotowany został na 100-lecie Niepodległej przez Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego. Swoje zbiory do publikacji udostępnili mieszkańcy miasta i regionu min. Łukasz Kazłowski, Ewa Rogowska – Tylman, Andrzej Bargieła, Ewa Zbudniewek, Zofia Linart, Joanna Maria Kozłowska, Rafał Kolos oraz lokalne instytucje. Zebrany materiał ikonograficzny przekroczył dwa tysiące zdjęć.

Określając swoją tożsamość umiejscawiamy siebie w rodzinie, grupie społecznej z którą się identyfikujemy, lub patrząc szerzej, we wspólnocie lokalnej miejsca w którym żyjemy, w społeczności regionu czy kraju. Rozwijając ową tożsamość sięgamy do przeszłości, której obraz nie może istnieć bez odniesienia do teraźniejszości.

Zapisane w naszej pamięci wydarzenia rodzinne czy społeczne podświadomie wiążemy z zapamiętanym obrazem miejsca i osób biorących w nim udział. Często wyobrażenie to nawiązuje do znanego nam zapisu fotograficznego. Nawet jeśli nie byliśmy bezpośrednim uczestnikiem konkretnego wydarzenia, scena utrwalona na zdjęciu wyłoni się spośród niezliczonej ilości obrazów i „przemówi” tworząc niemalże trójwymiarową kreację, odnoszącą się do wybranego miejsca i czasu.

Nie ośmielamy się opisywać dziejów Łowicza, ale pragniemy pokazać je za pomocą wybranych kadrów fotograficznych. Nie chodzi tu o historię sensu stricto budowaną przez krytyczną interpretację źródeł, ale o pamięć.
(fragment wstępu)


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]