Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
20 lutego 2017
W Łowickim Ośrodku Kultury odbyła się promocja XIII tomu „Roczników Łowickich”. Wydawnictwo poruszające tematykę dziejów miasta Łowicza od XIV do XX wieku, wydawane jest przez Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Łowiczu.
Wydarzenie jak co roku zgromadziło liczną grupę miłośników historii Łowicza i okolic. Spotkanie zorganizowano, 16 lutego 2017 r. w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Łowiczu, mieszczącej się w budynku ŁOK. Wśród zgromadzonych osób, obecni byli członkowie Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autorzy opublikowanych tekstów oraz pasjonaci lokalnej historii. XIII tom „Roczników Łowickich” składa się z sześciu działów. Teksty do publikacji przekazało 18 autorów. „Roczniki Łowickie” można nabyć w Łowickim Ośrodku Kultury w cenie 20 zł. Wartość trzynastego tomu obejmuje:

ARTYKUŁY
Marianna Czapnik, Księgozbiory klasztorów w Łowiczu i ich pokasacyjne losy Teresa Iwanowska, Harcerze łowiccy na międzynarodowym zlocie skautów w Gödölö na Węgrzech Grzegorz Trafalski, Funkcjonowanie łowickich urzędów stanu cywilnego w latach 1808 – 1815 Katarzyna Skierska–Pięta, Sytuacja polityczna w powiecie łowickim po II wojnie światowej

PRZYCZYNKI
Tomasz Stolarczyk, Dzieła teologiczne i komentarze do Pisma Świętego w zbiorach łowickiej biblioteki Braci Mniejszych Obserwantów (bernardynów) w świetle siedemnastowiecznych inwentarzy Jana Wężyka i Macieja Makowskiego Jan Wegner, Skarby kultury polskiej w łowickiej kolegiacie (1944/1945)

BIOGRAFIE
Halina Kowalska, W służbie Polski i Polaków
Aleksander Niebudek, Gustaw Studziński ps. „Powała” – ostatni Komendant Chorągwi Mazowieckiej „Ul Puszcza Lewa”
Szarych Szeregów (1913 – 1946)
Szymon Nowak, Wyklęty „Sęp” z Łowicza. Tadeusz Ośko vel Wojciech Kossowski

STOWARZYSZENIA
Katarzyna Skierska–Pięta, Paweł Pięta, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”. Z tradycją w nowoczesność. Obchody jubileuszu 40-lecia działalności Zespołu
Henryk Zasępa, Akademickie Koło Łowiczan
Anna Bieguszewska, Miejski Dzień Seniora – 2015

WSPOMNIENIA
Krystyna Gaczyńska, Powroty do Łowicza – do rodzinnych ścieżek pamięci
Elżbieta Milbert, Między Warszawą a Łowiczem (sto lat historii rodziny Goździków)

MATERIAŁY
Materiały z sesji naukowej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum w Łowiczu 12 września 2015 r.: Andrzej Kostusiak, Historia Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera,Tomasz Romanowicz, Najciekawsze kolekcje w Dziale Dokumentacji Historycznej Muzeum w Łowiczu
Marek Wojtylak, Archiwalia rodzinne w zasobie Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu Z działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu w 2015 r.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]