Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 maja 2021
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy Polskim Towarzystwie Turystyczno–Krajoznawczym oddział w Łowiczu, zapraszają do udziału w kolejnych, bezpłatnych spacerach historycznych.
Przypominamy, że spacery pn. „Przewodnik czeka – poznaj Łowicz z przewodnikiem” organizowane są od 2013 roku w ramach współpracy z Urzędem Miejskim w Łowiczu. Każdy z nich ukazuje inny temat z historii miasta i zaplanowany został tak, aby był interesujący zarówno dla mieszkańców Łowicza, jak i przybywających do miasta turystów.

Pierwszy spacer ze Świętym Leonardem w tle poprowadzi, 6 czerwca 2021 r. przewodnik Zdzisław Kryściak. Podczas spaceru poznamy m.in. dzieje kościółka, mieszczącego się przy Placu Koński Targ przy którym znajdował się kiedyś pierwszy w Polsce, cmentarz w polu. Co to oznacza? W średniowieczu cmentarze zakładane były wokół świątyń. Ten założony został poza granicami miasta! Kolejny spacer opowiadał będzie o historii kościoła pw. Świętego Ducha, który jest najstarszą murowaną świątynią w Łowiczu! O i po kościele, 13 czerwca, oprowadzi przewodnik Jacek Rybus.

W niedzielę, 20 czerwca o dawnych i dzisiejszych motywach Księżackich na strojach ludowych opowiadać będzie przewodniczka Anna Staniszewska, a 27 czerwca razem z przewodnikiem Wojciechem Czapnikiem, będzie można wyruszyć śladami błogosławionej Bolesławy Lament.

To tylko propozycje na czerwiec! O lipcowych i sierpniowych spacerach, będziemy informować na bieżąco. Przypominamy, że spacery odbywać się będą w każdą niedzielę od czerwca do sierpnia. Każdy z nich rozpoczynać się będzie z sprzed siedziby PTTK, mieszczącej się w kamienicy napoleońskiej przy Starym Rynku o godz. 13:00.

Z uwagi na wciąż obecną sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o zachowywanie zasad DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka).


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]